Denník N

Skrížte cestu Putinovi a zomriete. Ako Prigožinova smrť vydesila ruskú elitu

Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Catherine Belton a Greg Miller, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Pád lietadla, v ktorom podľa všetkého sedeli Jevgenij Prigožin a niekoľkí ďalší vrchní velitelia polovojenskej Vagnerovej skupiny, vyslal ruskej elite hrôzostrašnú správu, aj keď príčina nehody nemusí byť nikdy definitívne objasnená.

„Na každého, kto prejaví nelojalitu, sa bude štát pozerať ako na nepriateľa, ktorého treba zlikvidovať,“ povedal jeden moskovský podnikateľ s dobrými konexiami. „Každý uverí, že to bolo vykonané na príkaz cára. Možno sa nikdy nedozvieme, či je to pravda alebo nie. Ale všetkých to vystrašilo.“

Zrútenie Prigožinovho lietadla podľa analytikov a politických predstaviteľov minimálne krátkodobo posilnilo moc Vladimira Putina. Obnovilo jeho povesť nemilosrdného človeka, ktorú podkopala jeho váhavá odpoveď na júnové povstanie vagnerovcov a následné záhadné nastolenie prímeria s Prigožinom.

Zo širšieho pohľadu táto udalosť zvýrazňuje ďalší úpadok ruského štátu do stavu mafiánskej dysfunkcie, ktorý Putin formoval počas dvoch desaťročí v úrade.

Zdalo sa, že Prigožinov pochod na Moskvu Putina paralyzoval, no ten bude teraz podozrivý, že sa so svojím údajným zradcom porátal nie zatknutím a súdom, ale zostrelením lietadla s deviatimi ďalšími ľuďmi na palube.

Americkí predstavitelia uviedli, že zvažujú možnosť, že lietadlo zničil výbuch na palube. Nič podľa nich nenasvedčuje tomu, že na obchodné lietadlo Embraer mierila raketa.

Atmosféra strachu

Putinova dohoda o zrušení trestných obvinení umožnila Prigožinovi bezpečný presun do Bieloruska. Rozbila však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie