Denník N

Malí führerovi služobníci. „Alternatíva pre Nemecko“ v Putinových službách

Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo "Aby sa z Európy nestala Eurábia". Foto - TASR/AP
Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo „Aby sa z Európy nestala Eurábia“. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Text je výsledkom spoločnej investigatívy Bellingcat, Der Spiegel a The Insider

Nemecká krajne pravicová strana AfD podala žalobu proti dodávkam zbraní na Ukrajinu na príkaz Kremľa a za ruské peniaze. The Insider a Spiegel preskúmali heknutú korešpondenciu propagandistu Vladimira Sergejenka: vyplýva z nej, že pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Kremľom a krajne pravicovými poslancami, ktorí dostávali texty svojich prejavov z Moskvy, lobovali za iniciatívy Kremľa a dokonca žalovali vlastnú vládu. Sergejenko prevážal peniaze do Nemecka čiastočne v hotovosti a čiastočne prostredníctvom ním kontrolovanej mimovládnej organizácie.

Lídri AfD neskrývajú svoje krajne pravicové názory: spolupredseda strany Alexander Gauland napríklad vyhlásil, že Nemci môžu byť hrdí na hrdinstvo nemeckých vojakov v 2. svetovej vojne. Oslava hrdinských činov Wehrmachtu však nebránila Kremľu, aby Gaulanda pozval na tohtoročné oslavy 9. mája (zrejme na výmenu skúseností s prevzatím Ukrajiny).

Oficiálne AfD svoje spojenie s Kremľom neuznáva, ale ako ukazuje heknutá korešpondencia, poslanci tejto frakcie sa s Moskvou nielen koordinovali, ale dostávali priame pokyny – dokonca pripravené obežníky, ktorými sa poslušne riadili. Jednou z takýchto úloh bolo pokúsiť sa zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine. Kremeľ dúfal, že AfD by mohla dodávky zvrátiť prostredníctvom právnych krokov. Sergejenko mal za úlohu vysvetliť poslancom AfD túto myšlienku a poskytnúť jej právnu podporu, ako aj jej financovanie, čo sa mu i podarilo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ruskí špióni

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie