Denník N

Jeho slovo je zákon, správa sa ako duch. Tajomný líder Talibanu zakazuje ženám študovať aj pracovať (profil týždňa)

Šéf Talibanu ako si ho predstavuje umelá inteligencia. Ilustrácia - MidJourney
Šéf Talibanu ako si ho predstavuje umelá inteligencia. Ilustrácia – MidJourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa s ním chcú stretnúť vlastní ministri, musia prejsť stovky kilometrov do vzdialenej južnej provincie Kandahár a bezpečnostným zložkám tam odovzdať všetku elektroniku.

Svoje súkromie si chráni tak poctivo, že verejnosť pozná iba jednu jeho snímku, pričom ani jej autentickosť nie je možné potvrdiť na sto percent. Údajne vznikla ešte v 90. rokoch, keď sa s dlhou čiernou bradou a bielym turbanom fotil na pas.

Hajbatulláh Achúndzada je najvyššie postaveným predstaviteľom hnutia Taliban, ktoré sa pred dvomi rokmi v Afganistane vrátilo k moci. V krajine má konečné slovo vo všetkých otázkach od menovania sudcov až po zatvorenie kozmetických salónov.

Práve on rozhodol o tom, že Taliban zakázal ženám študovať na univerzitách, hoci s tým nesúhlasili viacerí členovia vlády. V OSN už otvorene hovoria, že v Afganistane buduje rodový apartheid.

Pôsobí ako duch

Ako píše rozhlasová stanica Hlas Ameriky, povesť najviac autoritárskych režimov na svete sa najčastejšie pripisuje Severnej Kórei, Sýrii a Saudskej Arábii. V porovnaní s lídrami týchto krajín nie je moc Achúndzadu o nič menšia.

Zásadný rozdiel medzi lídrom Talibanu a zvyšnými diktátormi však spočíva v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie