Denník N

Komentátori Denníka N: O tom, ako bude vyzerať Slovensko, rozhodne Pellegrini

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je dôležité, aby voľby nevyhral Smer, hovoria šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor a editor Filip Obradovič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Strana Hlas v reakcii na klesajúce preferencie začala viac útočiť na Progresívne Slovensko a hovoriť o tom, že sú ochotní spolupracovať so Smerom. Erik Tomáš povedal, že pokojne môže byť jeden z dvojice Robert Fico – Peter Pellegrini premiérom a druhý predsedom parlamentu, podľa toho, kto vyhrá voľby. Neznižuje toto výrazne šancu na to, že budúca vláda bude bez Fica? 

Matúš Kostolný: Kľúčový moment nie je to, že obrátil Pellegrini a Hlas. Kľúčový moment je, že Pellegrini má stále menšiu podporu a Fico stále väčšiu. Čiže áno, znižuje to šancu na vládu bez Fica, pretože ak Fico vyhrá voľby, zostaví vládu, o tom nie je žiadna pochybnosť. Od momentu, keď Peter Pellegrini stratil šancu vyhrať voľby a zostaviť vládu, sa zmenilo veľa vecí. Peter Pellegrini a ľudia okolo neho pochopili, že ak chcú byť pri moci, tak si nebudú môcť vyberať, s kým pri tej moci budú, ale budú musieť prijať aj ponuku Roberta Fica. Akokoľvek sa Peter Pellegrini snažil posledný rok tváriť, že je iný ako Fico.

A je to definitívne, že Hlas nemôže vyhrať voľby?

Filip Obradovič: Nič nenasvedčuje tomu, že by mohli vyhrať voľby. Môže ešte dôjsť k nejakému prekvapeniu, nič nie je isté. Je to však presne tak, že v momente, keby im nevyšli plány na výhru, prípadne na druhé miesto, nemožno očakávať, že Hlas by išiel do vlády s Progresívnym Slovenskom, alebo inými demokratickými stranami. Oslabuje to ich pozíciu a ich vyjednávacie možnosti. Nebudú rozhodovať o tom, s kým chcú vládnuť, ale či vôbec budú môcť.

Kostolný: Všetci sme prekvapení z toho, že Robert Fico sa znovu dokázal dostať na čelo rebríčka a že jeho strana je lídrom prieskumov, on sám má dôveru, ktorú som si nevedel predstaviť, že by mohol mať. Rovnako sa prepočítal aj Peter Pellegrini a strana Hlas, mysleli si, že oni sú budúcnosť a Robert Fico už je iba minulosť – a teraz sa zdá, že to je inak. Zjavne ani ľuďom, ktorých má Peter Pellegrini vedľa seba, roky mu robia kampaň a vysielajú signály, akí sú majstri sveta, sa nie celkom darí. Nie je to úplne dobre zvládnutá kampaň.

Je to správne, že teraz trochu zmenil taktiku?

Obradovič: Ukazuje sa, že taktika, ktorú mali doteraz, im nevychádza. Povedzme si, kedy začal Pellegrini klesať.

Niekedy to vyzerá skôr ako prezidentská, nie parlamentná kampaň.

Obradovič: Skôr by som povedal, že mu poškodili reči o zbližovaní s demokratmi. Prvýkrát mu padla podpora, keď sa priklonil k tomu, že Slovensko pošle na Ukrajinu migy. Potom už dostával facky z každej strany. Demokrati sa netrhali, aby povedali, že s ním chcú spolupracovať a Fico ho začal veľmi efektívne torpédovať, že chce zostaviť vládu s progresívcami. Teraz chce Pellegrini zamedziť odlivu voličov.

Ak by však mali platiť Pellegriniho slová, že nebude vládnuť s Republikou, tak s kým Fico poskladá vládu? 

Kostolný: Nevieme, kto sa dostane do parlamentu, strán v ohrození je šesť a viac a ťažko sa to predvída. Ak sa Robertovi Ficovi podarí zvíťaziť, tak partnera si nájde, o tom nie je žiadna pochybnosť. Prirodzeným partnerom je Hlas, to nebude stačiť, budú hľadať ďalšieho. Môže to byť SNS, Sme rodina, KDH. To, že Sme rodina alebo KDH si nevedia predstaviť spoluprácu so Smerom, je fajn pred voľbami, po voľbách to bude inak. V základnom kóde týchto strán je byť pri moci – a s hocikým.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie