Denník N

Nórov sme sa pýtali, ako trénujú, ročný plán opísali dvoma vetami. Ich metóda pomáha aj amatérom, má však úskalia

Foto: koláž – AP/N
Foto: koláž – AP/N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S medailou na krku stoja pred kamerami a mikrofónmi a novinárom vysvetľujú, čo všetko museli urobiť, aby sa dostali až sem. Niekedy je to dlhé rozprávanie.

Keď na atletických majstrovstvách sveta počúvate najlepších, napadne vám, že elitný šport je čoraz sofistikovanejší, na vrchol vedie veľa ciest a že je vlastne nemožné určiť univerzálny systém, ktorý by garantoval úspech.

A predsa je tu tréningová metóda, o ktorej dnes počúvame práve takéto superlatívy. Minimálne vo svete vytrvalostného behu.

V uplynulých rokoch sa totiž objavila koncepcia, ktorá sa v tréningu stredných a dlhých tratí stala hitom a akýmsi univerzálnym návodom na zlepšenie sa. A nielen u profesionálov. Ťažiť z nej vraj môžu všetci vytrvalostní športovci vrátane rekreačných bežcov, triatlonistov či bežcov na lyžiach. Paradoxne môže znieť fakt, že v tréningu je kľúčové, aby sa telo prehnane nenamáhalo.

Reč je o takzvanom nórskom tréningovom modeli, ktorý neúmyselne spopularizovali bratia Ingebrigtsenovci. Svoj tréningový systém nezverejňovali, no ich výnimočné výsledky spôsobili, že sa bežecká verejnosť postupne dostala k tomu, ako trénujú.

Dnes je už nórsky tréningový model presne opísaný a aj atléti, ktorí ho praktizujú, o ňom hovoria otvorene. Napríklad Narve Gilje Nordås, ktorého dnes trénuje otec slávnej bežeckej rodiny Gjert Ingebrigtsen.

Nordås získal na budapeštianskych MS bronz v behu na 1 500 metrov a v nedeľu sa predstaví vo finále päťtisícky. Pre Denník N povedal, že si je istý, že sa tento rok tak výrazne zlepšil práve vďaka špecifickému tréningu a opísal, ako vyzerá jeho celoročný bežecký tréningový plán.

„Môže si to skúsiť každý, no nie každému sa do toho chce,“ hovoril v Budapešti po životnom úspechu.

Ostatní spomaľovali, ja nie

Na opísanie ročného tréningového plánu by väčšina športovcov potrebovala desiatky minút, Nordåsovi stačili dve vety. „V pondelok, stredu a v piatok beháme voľne, kľúčové sú utorok, štvrtok a sobota, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

MS v atletike

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie