Denník N

Otázka o dopingu bola ako slon v miestnosti, niekto ju musel položiť. Keď zaznela, Jamajčanka zvážnela

Shericka Jacksonová. Foto – AP
Shericka Jacksonová. Foto – AP

Jamajská šprintérka Shericka Jacksonová obhájila na atletických MS zlato v behu na 200 m.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na atletickom štadióne v Budapešti oddeľuje divákov a atletickú dráhu asi meter a pol dlhá jama, takže fanúšikovia, ktorí si chceli urobiť selfie s radujúcou sa Sha’Carri Richardsonovou, nemali inú možnosť ako hodiť jej telefón a zakričať, aby im fotku odfotila sama.

Americká šprintérka telefón zdvihla a chcela odomknúť obrazovku, aby sa dostala k fotoaparátu, no istý čas sa jej to nedarilo. Problémom boli dlhé nechty, ktoré mala opäť na rukách ako tradičnú súčasť extravagantného outfitu. V piatok k nemu pridala aj akési polonohavice, keď jednu nohu mala obtiahnutú látkou a druhú nie.

Mohlo by sa zdať, že ide o originálnu vizáž, starší fanúšikovia však vedia, že je to zároveň odkaz na inú legendárnu Američanku. Aj Florence Griffithová-Joynerová nosila dlhé nechty, výrazný make-up a netradičné nohavice. Navyše takisto behala rýchlo, dokonca rýchlejšie ako Sha’Carri a rýchlejšie ako ktokoľvek iný v histórii. A to výrazne. Podozrivo výrazne.

Svetové rekordy atlétky s prezývkou Flo-Jo platia už 35 rokov, dlho sa k ním nikto nepriblížil, a o ich prekonaní nemohla byť ani reč. V piatok večer v Budapešti však tento deň takmer prišiel.

Sha’Carri Richardsonová sa tešila z bronzu, druhá bola jej krajanka Gabrielle Thomasová, obe však výrazne predbehla Shericka Jacksonová z Jamajky a časom 21,41 s vytvorila rekord svetového šampionátu. Za svetovým rekordom Flo-Jo zaostala len o sedem stotín sekundy.

Medzi mužmi zvíťazil v šprinte na 200 metrov Američan Noah Lyles, ktorý sa stal len piatym v dejinách s majstrovským double na 100 aj 200 metrov. Po pretekoch okrem iného spomenul, ako svoj šport chce posunúť vpred, a podpichoval pritom basketbalovú NBA. „Nechápte ma zle, USA milujem, ale my nie sme svet – ten je tu,“ povedal, roztiahol ruky a začal sa nahlas smiať.

Zmenil sa jej hlas

Keď sa Jamajčanky Jacksonovej pýtali, čo prežívala v okamihu, keď uvidela na svetelnej tabuli výsledný čas 21,41 s, zhlboka sa nadýchla a ukázala zaťaté zuby. „Úprimne, prvé, čo som si povedala, bolo: som blízko, som tak blízko. Potom som pocítila vyčerpanie,“ dodala, čím vysvetlila, prečo sa v cieli neradovala.

Ďalšia otázka sa dotkla svetového rekordu a dopingu a Jamajčanka zvážnela; dokonca sa podľa výrazu tváre zdalo, že sa hnevá.

Podobná reakcia sa dala čakať, napriek tomu zrejme viacerým kolegom odľahlo, že tá otázka zaznela. Bola totiž akýmsi slonom v miestnosti. Všetci tušili, že zostáva nezodpovedaná, len bolo treba nájsť odvahu položiť ju. Našiel ju kolega z Izraela.

Shericky Jacksonovej sa spýtal, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

MS v atletike

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie