Denník N

Ficova vláda otvorí druhý pilier na tri mesiace

Foto - TASR
Foto – TASR

Ľudia môžu nanovo prehodnotiť, či chcú mať v budúcnosti penziu aj z druhého piliera. Druhý pilier sa po štvrtý raz otvorí pre vstup aj výstup z neho.

Ficova vláda otvorí druhý dôchodkový pilier od 15. marca do 15. júna tohto roku, teda na tri mesiace. Vyplýva to z návrhu novely zákona o druhom pilieri, o ktorej bude rokovať vláda.

Dôvodom sú nízke dôchodky, ktoré ponúkli prvým dôchodcom s kombinovanou penziou životné poisťovne. Sú nižšie, ako vypočítal vládny Inštitút finančnej politiky.

V druhom pilieri si sporí 1,45 milióna ľudí. Vystúpiť z neho môže od polovice marca každý sporiteľ s výnimkou tých, ktorí si už dohodli výplatu dôchodku z druhého piliera. Vystúpiť zo systému nemôžu podľa návrhu ani tí, ktorí si dohodli so svojou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou vyplácanie výnosu z investovania.

Ľudia však môžu do druhého piliera aj vstupovať. Platí to aj pre tých, ktorí si v druhom pilieri už v minulosti sporili, no potom z neho vystúpili. Druhý pilier sa totiž teraz otvorí už po štvrtý raz.

Úspory tých ľudí, ktorí si sporia v druhom pilieri a z neho odídu, sa presunú do Sociálnej poisťovne. Pri výpočte ich dôchodku v budúcnosti sa to bude zrejme brať tak, ako keby v druhom pilieri nikdy neboli.

Ak si do druhého piliera poslali aj dobrovoľné príspevky, štát im ich vráti spolu s výnosom, o ktorý sa zhodnotili.

Čo potrebujete vedieť o druhom pilieri

Kto sa stará o úspory ľudí v druhom pilieri a kto vypláca z neho dôchodky?

Peniaze sporiteľov v druhom pilieri spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Každý sporiteľ, keď vstupoval do druhého piliera, sa pre jednu z nich rozhodol. Dnes je na trhu šesť DSS. Druhý pilier funguje necelých desať rokov.

V tomto roku sa začínajú prvýkrát vyplácať z druhého piliera dôchodky. Vyplácať ich budú životné poisťovne, tak to schválili politici. No nie všetky, ale iba tie, ktoré o to požiadali NBS a dostali od nej súhlas. Povolenie má na to aktuálne poisťovňa Allianz, Generali a Union.

Kto môže požiadať o dôchodok z druhého piliera?

O dôchodok môže požiadať každý, kto dosiahne dôchodkový vek 62 rokov. V prípade žien žien to môže byť aj menej, závisí to od počtu detí. V tomto roku vznikne nárok na penziu z druhého piliera asi tritisíc sporiteľom.

Aké sú spôsoby výplaty dôchodkov z druhého piliera?

Veľa ich nie je. Väčšina sporiteľov bude z druhého piliera dostávať doživotný dôchodok.

Tí, čo si v druhom pilieri nasporia vyššiu sumu, za jej časť si kúpia doživotný dôchodok a zvyšok si môžu vybrať na ruku. Pôjde o ľudí, ktorí budú mať kombinovaný dôchodok (z I. aj II. piliera dokopy) vyšší, ako keby boli 42 rokov dôchodkovo poistení iba v Sociálnej poisťovni. Bude to teda platiť pre sporiteľov, ktorí v hrubom zarábali aspoň 1,25-násobku priemernej mzdy, čo je dnes asi 1030 eur.

Tým, čo si tam nasporia veľmi málo, menej ako 3000 alebo 3500 eur, životné poisťovne dôchodok ani nevyrátajú. Tieto peniaze im vyplatia na ruku v dohodnutých splátkach dôchodkové správcovské sspoločnosti.

Od čoho závisí výška dôchodku?

Najmä od nasporenej sumy a od veku sporiteľa, keď žiada o dôchodok. No aj od toho, s akou maržou či dĺžkou dožitia na dôchodku počíta tá-ktorá poisťovňa, ktorá dáva dôchodcovi ponuku.

Niečo stojí aj možnosť dedenia. Podľa prepočtov štátu by poisťovne mali budúcim penzistom vyrátať asi o dve percentá nižší dôchodok, ako keby možnosť dedenia nebola.

Aj z druhého piliera sa môžu vyplácať pozostalostné dôchodky, a to buď jeden, alebo dva roky. Je to na dobrovoľnom rozhodnutí žiadateľa o penziu z druhého piliera, keď o ňu žiada. No aj toto môže znížiť dôchodok.

Sporitelia dostanú tiež na výber, či chcú z druhého piliera po celý čas rovnakú penziu, alebo najprv nižšiu, ktorá bude každý rok rásť o rovnaké percento (momentálne sú to dve percentá, čo je strednodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky).

Ako je to s dedením v druhom pilieri?

Dedenie sa vzťahuje aj na fázu sporenia, aj na obdobie, keď sa už začal vyplácať z druhého piliera občanovi dôchodok.

Ak občan zomrie v čase, keď si sporil v druhom pilieri, nasporenú sumu zdedia jeho pozostalí alebo osoba, ktorú ešte počas života uviedol v zmluve s DSS.

Dedenie sa vzťahuje aj na prvých sedem rokov, keď bude dnešný sporiteľ v dôchodku. Napríklad ak dôchodca bude poberať dôchodok z druhého piliera štyri roky a potom zomrie, životná poisťovňa vyplatí jeho pozostalým jednorazovo sumu rovnajúcu sa nevyplateným dôchodkom zomretého za tri roky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie