Denník N

Nezastavil ho vietor, lejak ani červené vlajky. Verstappen v chaotických pretekoch vyrovnal Vettelov rekord

Max Verstappen. Foto - Ivan Olle
Max Verstappen. Foto – Ivan Olle

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Preteky na okruhu v Zandvoorte sú pre každého pilota výzvou. Ide totiž o trať, ktorá svojimi parametrami pripomína staré časy F1. Je úzka, kľukatá a krátka, nehovoriac o klopených zákrutách.

Ak pilot spraví chybu, veľmi ľahko sa môže stať, že sa preňho preteky skončia. O tom sa počas víkendu presvedčilo hneď niekoľko pretekárov. Premenlivé počasie a neúprosný lejak posunuli spomenuté výzvy na úplne inú úroveň.

Ani tieto nepredvídateľné okolnosti, počas ktorých je chyba na strane jazdca či tímu omnoho pravdepodobnejšia, nezastavili Maxa Verstappena, aby dosiahol deviate víťazstvo v sérii. Holanďan sa pred domácimi fanúšikmi postaral o vyrovnanie rekordu z roku 2013.

Po pretekoch sa však nehovorí len o Verstappenovi, ale aj o tom, ako Red Bull podporuje alebo nepodporuje oboch svojich jazdcov. Fernando Alonso dostal svoj Aston Martin na pódium prvýkrát od Kanady. Prekvapením je tretie miesto Pierra Gaslyho vo farbách Alpinu, ktorý si po dojazde do cieľa od radosti takmer vykričal hlasivky.

Počas víkendu v Holandsku sme sa opäť presvedčili, že v F1 sa deje mnoho nečakaných momentov, ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať banálne, ale v konečnom dôsledku môžu naštartovať kariéru niektorého z potenciálnych nováčikov.

V tomto texte sa dozviete:

  • že Verstappen dokazuje kvality v akomkoľvek počasí;
  • čím Red Bull ukázal, komu drží stranu;
  • ako sa Gasly dostal k prvému pódiu s Alpinom;
  • že nováčik môže dostať šancu aj napriek apendixu či zlomenine.

Verstappen zvládol náročných 144 minút 

Verstappen ťahal pred Zandvoortom šnúru ôsmich víťazstiev a počas letnej prestávky sa veľa hovorilo o tom, či dokáže vyrovnať rekord Sebastiana Vettela, teda deväť triumfov v rade (rovnako vo farbách Red Bullu). Nebolo pochýb o tom, že na okruhu bude plno, a 305-tisícová návšteva bola dostatočným dôkazom toho, že o F1 je veľký záujem.

Už pred pretekmi sa veľa hovorilo o možnosti dažďa, ktorý prišiel hneď na začiatku. Fanúšikovia na tribúnach sa však bavili aj v pršiplášťoch za pomoci organizátorov, ktorí zabezpečili veľmi pôsobivý program. Tancujúce tribúny, živé reťaze, ktoré vytvárali aj traťoví maršali. Niektorí reportéri informovali, že minimálne v rámci tejto sezóny to bola najhlučnejšia veľká cena zo strany fanúšikov.

Verstappen už v sobotu navnadil svojich krajanov, ktorí dnes dúfali v jeho víťazstvo. Pilot Red Bullu získal svoju 28. pole position, v historických tabuľkách je desiaty a na deviateho Juana Manuela Fangia – päťnásobného majstra sveta – stráca už len jednu.

V nedeľu to bol od začiatku absolútny chaos. Dážď hneď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boxová ulička

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie