Denník N

Ctibor Bachratý najradšej fotil ľudí, ktorí sa vedia baviť, a on sám medzi nich patril

Autoportrét Ctibora Bachratého (1955 - 2023).
Autoportrét Ctibora Bachratého (1955 – 2023).

Známy dokumentarista kultúrnej scény zomrel vo veku 68 rokov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nešlo ho prehliadnuť. Šedivé vlasy, tmavé oči s chlapčenským výrazom, ktorý neskryli ani okuliare, v ruke fotoaparát, na tvári väčšinu času široký úsmev.

Mohli ste si byť takmer istí, že ho stretnete na premiérach v bratislavských divadlách alebo na Pohode, kde mal odjakživa visačku s prístupom do zákulisia, neskôr aj vlastnú galériu na fotostene uprostred areálu.

Už keď tento rok v júli na trenčianske letisko neprišiel, mysleli sme si, že to musí byť niečo vážne, keď zrazu Ctibor Bachratý chýba. Žiaľ, bolo to vážne. Utrpel mozgovú príhodu a na jej následky teraz cez víkend zomrel. Mal 68 rokov.

Na kultúrne akcie chodieval pracovne, ale najmä preto, že celé toto prostredie mal rád a s väčšinou umelcov sa poznal dlho aj osobne. Mnohí ľudia ho mali radi nielen ako fotografa, ale aj ako človeka. Bolo to jasne vidno aj teraz pri správe o jeho smrti. V nedeľu večer sociálne siete v našej kultúrnej bubline zaplavili spomienky, jeho fotky a fotky, na ktorých je on. Napríklad tento výstižný záber z Pohody 2016:

Foto – Naďa Koščíková

„Najviac ma baví divadlo, koncerty. Ľudia, ktorí majú v sebe energiu, vedia sa odviazať, baviť, nemajú problém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Hudba

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie