Denník N

Hádzať Dubčeka do jedného vreca s Biľakom a Husákom nie je férové

Alexander Dubček. Foto - TASR
Alexander Dubček. Foto – TASR

Ad: Rok 1968 ukázal dôležité rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Autor je historik z Ústavu pro soudobé dějiny, AV ČR

Pripomínať českému publiku fakt, že československé dejiny majú aj slovenský aspekt, je nepochybne záslužná práca. Veľa českých historikov dejín 20. storočia na to totiž zabúda. Martin Grohman a Michal Stehlík však pri analýze rozdielov medzi liberalizačným obdobím a normalizáciou v českej a slovenskej časti republiky uvádzajú príliš mnoho sporných tvrdení.

Slováci chceli demokratizáciu a federáciu

Pôdorys rozdielnosti českého a slovenského postoja v roku 1968 postavený na protiklade demokratizácia verzus národná emancipácia totiž nie je „naozaj zjednodušený“, ako skôr zastaralý.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

August 1968

História

Komentáre

Teraz najčítanejšie