Denník N

Šport sa od politiky neoddeľuje. Rusi by na olympiáde nemali byť, hovorí najlepšia česká biatlonistka Markéta Davidová

Markéta Davidová s ukrajinskými farbami na výstroji. Foto - Petr Slavík/Český biatlon
Markéta Davidová s ukrajinskými farbami na výstroji. Foto – Petr Slavík/Český biatlon

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Keď sa začala vojna proti Ukrajine, Český biatlonový zväz začal ukrajinským biatlonistom pomáhať ako máloktorý iný športový zväz naprieč rôznymi športmi. Ukrajincom napríklad ponúkol tréningové zázemie.

„Pre diktátorské režimy ako ruský predstavuje šport významný nástroj propagandy. Tak prečo by sme my športovci – inak apolitickí – mali propagandu priživovať?“ hovoril šéf českého biatlonu Jiří Hamza v reakcii na vylúčenie Rusov a Bielorusov zo súťaží.

Český biatlonista Mikuláš Karlík vytvoril aukciu, z ktorej výťažok darovali Ukrajine. Najlepšia česká biatlonistka Markéta Davidová sa k nej pridala tiež, podpísala a dala do nej napríklad dres so svojím štartovým číslom z olympiády.

Denník N ju oslovil na rozhovor počas Majstrovstiev sveta v letnom biatlone, ktoré sa tento rok konali v Osrblí pri Brezne. „Ako športovci sme sa im snažili vyjadriť podporu aspoň gestami,“ hovorí.

Davidová patrí k športovcom, ktorí hovoria verejne aj o spoločenských témach, nie iba o športe. Okrem podpory Ukrajine sa veľa zamýšľa aj nad tým, ako žiť čo najudržateľnejší život. „Mám obavu, čo bude s našou planétou pri tom, ako sa k nej správame,“ povedala v rozhovore.

Minulý rok otvorila aj tému duševného zdravia. Pre svojho sponzora pôvodne mala natočiť dokument o tom, ako trénuje. Dostala otázku, či sa niekedy v živote nachádzala na dne. Pri odpovedi sa rozplakala. „Myslím, že ste ma tam práve pristihli,“ odpovedala.

Paradoxom je, že iba pár mesiacov po tomto videu si prebrala malý krištáľový glóbus za individuálne preteky, ide o jeden z najväčších úspechov v jej kariére. „Veľa ľudí si myslí, že ak máte úspech, tak ste určite aj šťastný človek, pritom to tak vôbec nemusí byť,“ hovorí.

Dokonca v 25 rokoch dostávala aj otázky o konci kariéry. Hovorí, že čiastočne si za ne môže sama, keďže v roku 2021 ako 24-ročná začala hovoriť o tom, že uvažuje aj nad koncom kariéry. Neskôr však vyhľadala odbornú pomoc a hovorí, že biatlon ju opäť začal baviť.

Ako vnímate situáciu okolo účasti či neúčasti biatlonistiek a biatlonistov z Ruska a Bieloruska na olympiáde? Myslíte si, že by tam mali byť? 

Všetko podľa mňa závisí od toho, ako sa zachovajú v Rusku (vedenie krajiny). Ale myslím si, že pokiaľ sa situácia okolo vojny nijako nevyrieši, je dobrá možnosť, aby tam neboli. Nechápem, keď niekto hovorí, že politika do športu nepatrí. Samozrejme, priali by sme si to všetci, ale nie je to tak, takže sa k tomu musíme nejak postaviť.

Rusi a Bielorusi súťažiť vo Svetovom pohári nemôžu vôbec ani pod neutrálnou vlajkou. Ako vnímate celkovú pomoc Ukrajine od biatlonovej komunity?

Myslím si, že v rámci biatlonu sa všetci snažili vyjadriť Ukrajine aspoň trochu podporu minimálne tým, že sme nosili ukrajinské vlajky. Ako športovci sme im aspoň takto vyjadrili malými gestami podporu.

Český biatlonový zväz poskytol ukrajinským biatlonistom podporu, dal im priestory na tréning. Trénovali ste s nimi?

U nás boli dve Ukrajinky a chvíľu s nami trénovali.

Hovoria o situácii doma na Ukrajine?

Nie, nerozprávala som sa s nimi o tom. Pre mnohých je to veľmi citlivá téma ani to nie je asi vždy vhodné. Nechcete sa na to pýtať, kým ony samy nezačnú – a ony nezačali.

Markéta Davidová s ukrajinskými farbami na puške. Foto – Petr Slavík/Český biatlon

„Ľudia nás berú ako stroje. Ale my sme tiež ľudia.“ Povedali ste v rozhovore pre Red Bull. Narážali ste tým na veci spojené s nejakými nenávistnými komentármi, ktoré by ste od niekoho dostali?

Asi aj to na tom malo podiel, ale hlavne som bojovala sama so sebou. V tom roku mi biatlon neprinášal radosť, bol to pre mňa veľmi ťažký rok. Ten rozhovor nemal vyzerať tak, ako vyzeral. Tvrdenie som myslela najmä tak, že veľa ľudí si myslí, že ak ste úspešný, určite ste aj šťastný človek, pritom to tak vôbec nemusí byť.

Hovoríte, že aj dokument pre vášho sponzora mal pôvodne vyzerať inak. Ako prišlo k rozhodnutiu, že ste sa napokon rozhodli takto otvoriť a povedať, že sa trápite?

Neplánovala som to, dokument mal byť skôr o tom, ako má vyzerať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biatlon

Duševné zdravie

Klimatická kríza

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie