Denník N

Ronaldov spánok: propaguje špeciálnu pištoľ, jeho poradca zas päť 90-minútových spánkov

Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.

Výskum z roku 2021 naznačuje, že pravidelné hodinové zdriemnutie môže znížiť krvný tlak aj riziko vzniku srdcových chorôb.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi

Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

Máte radi poobedňajší šlofík? Vedzte, že pre elitných športovcov je často nenahraditeľnou súčasťou regenerácie.

Lionel Messi si každé poobedie pospí dve až tri hodiny a Robert Lewandowski má vlastného spánkového lekára, ktorý mu ordinuje, kedy a ako dlho spať.

Inak na tom nie je ani Cristiano Ronaldo, ktorý v minulosti intenzívne spolupracoval so spánkovým poradcom Nickom Littlehalesom. Ten namiesto klasického 8-hodinového nočného spánku odporúča svojim klientom päť 90-minútových spánkov počas dňa. Zrejme preto nájdete na internete rôzne články o tom, že Ronaldo spáva práve takto, no ani v jednom to neuviedol sám hráč.

Littlehales tvrdí, že každý z nás má iné časy fyzického a duševného zotavenia a jeho metóda sa vraj najlepšie prispôsobuje časom tréningov a zápasov, v ktorých športovec potrebuje podať maximálny výkon.

Vo svete vrcholového športu sotva nájdeme niekoho, kto sa o svoje telo stará tak ako 38-ročný Ronaldo. Preto je ťažké uveriť, že by túto kontroverznú metódu naplno presadzoval a naozaj si odpustil dlhý nočný spánok.

Pochybnosti majú aj odborníci, ktorých sme oslovili. „Nie je to správne a nie je to zdravé,“ upozorňuje spánkový lekár Imrich Mucska. „Neviem si predstaviť, že by takto zregeneroval po svojich tréningoch,“ myslí si Boris Bajer, lekár a fyziológ.

Aj rešpektovaný neurovedec Mathew Walker vo svojej knihe Prečo spíme upozorňuje, aby sme dodržiavali spánkový režim a každý deň zaspávali a vstávali v rovnakom čase. „Je to azda najúčinnejší spôsob, ako si môžete zlepšiť spánok, aj keby ste pri tom museli používať budík,“ píše.

Ronaldo okrem toho na sociálnych sieťach odporúča masážny prístroj, ktorý mu vraj pomáha rýchlejšie zaspať a zobudiť sa svieži. Aj to však musíme vnímať s rezervou.

Dočítate sa:

  • prečo si dať pozor na kontroverznú metódu;
  • ako Ronaldo naozaj oddychuje;
  • aký spánok je najlepší;
  • či je zdravý poobedňajší spánok;
  • či Ronaldovi pomáha jeho masážny prístroj.
Cristiano Ronaldo počas MS v Katare. Foto – TASR/AP

90-minútové spánky? Maximálne jeden

Podľa Mucsku metóda niekoľkých 90-minútových spánkov nie je správna a pozor by si mali dať najmä bežní ľudia. Sme totiž viazaní na tmu a svetlo, fungujeme na princípe cirkadiánneho rytmu, ktorý predstavuje 24-hodinový cyklus spánku a bdenia.

Napríklad keď sa stmieva, vyplavuje sa melatonín, ktorý vyvoláva pocit únavy a pomáha nám zaspať. Keď si počas dňa zatemníme miestnosť, pomôže nám to navodiť spánok, no naše vnútorné hodiny sú nastavené inak, preto môže byť Littlehalesova metóda nebezpečná.

„U väčšiny populácie by viedla k vážnym psychickým zmenám,“ varuje Mucska. „Elitní futbalisti naozaj majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Cristiano Ronaldo

Futbal

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie