Denník N

Ronaldo a šesť jedál denne? Veda hovorí jasne, tvrdí lekár. A ukazuje aj na diabetikov

Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.

Bežným ľuďom by prísny režim šiestich jedál denne mohol spôsobiť problémy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi

Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

Keď prišiel v júni 2021 na tlačovú konferenciu počas futbalového Eura, dve fľaše Coca-Coly posunul tak, aby neboli v zábere.

Pousmial sa, chytil do ruky fľašu s čistou vodou a vyhlásil: „Pite vodu!“

Vzoprel sa zaužívaným pravidlám aj veľkému sponzorovi turnaja. Dôsledok? Hodnota firmy sa prepadla o štyri miliardy.

A keď v septembri 2021 rozhodol o výhre Manchestru United v poslednej minúte zápasu, zvolil oslavu gólu hore bez, počas ktorej vynikla jeho špičková forma a atletická postava s nízkym percentom tuku napriek pokročilému futbalovému veku.

Dôsledok opäť veľký, no pre United veľmi priaznivý. Zábery z osláv obleteli futbalový svet a Ronaldo znova otvoril debatu o tom, ako je možné, že vyzerá stále tak dobre.

Oba príklady, hoci odlišné, nám aspoň trochu ilustrujú prísnu Ronaldovu životosprávu, vďaka ktorej hrá futbal aj v 38 rokoch. „Zdravo sa stravujem a vyhýbam sa veciam, ktoré sú pre mňa zlé, ako sú alkohol, sladké limonády a spracované potraviny,“ vysvetlil pre FourFourTwo.

Ronaldo zje niekedy až šesť jedál denne, čo predstavuje jedlo každé tri až štyri hodiny. Preferuje stredomorskú diétu, ktorá je podľa niektorých vedcov najzdravšia, a má aj svoju obľúbenú portugalskú špecialitu.

Rád si dá šunku, syr, nízkotučný jogurt či avokádo, v jeho jedálničku nechýbajú kuracie prsia alebo ryby – všetko bežné potraviny, ktoré si kúpime v našom supermarkete.

Mali by sme teda aj my jesť tak ako Ronaldo? Nie je ťažké vygoogliť si, že viac porcií denne pomáha pri chudnutí, naštartuje metabolizmus a pomáha pri budovaní svalov.

Otázkou skôr je, či to funguje a či, naopak, neriskujeme zdravotné problémy. Nové štúdie na diabetikoch dokonca naznačujú, že sa netreba tlačiť do vysokého počtu porcií, hovorí Boris Bajer, lekár, fyziológ a odborník na výživu.

Dočítate sa:

  • prečo diabetikom viac vyhovujú dve jedlá denne;
  • či by sme mali jesť šesť porcií denne;
  • či nám väčší počet jedál pomôže schudnúť;
  • či je stredomorská diéta najlepšia;
  • či je jeho portugalská špecialita zdravá.
Cristiano Ronaldo v drese Al Nasr. Foto – TASR/AP

Čo hovoria štúdie na diabetikoch

Podľa Bajera hovoria vedecké dôkazy pri väčšom počte porcií jasne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Chudnutie

Cristiano Ronaldo

Futbal

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie