Denník N

Týždeň v zdraví: Čo môže pomôcť pri zotavovaní po mŕtvici? Prečo ľudia prežívali nákazu covidom rôzne?

Foto - Unsplash/Milad Fakurian
Foto – Unsplash/Milad Fakurian

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • akým spôsobom môže po náhlej mozgovej príhode pomôcť hĺbková mozgová stimulácia;
  • čo mohlo byť príčinou bezpríznakového priebehu nákazy vírusom SARS CoV-2;
  • ktoré faktory okrem nadmernej konzumácie tučných jedál zvyšujú hladinu cholesterolu.

Pri zotavovaní po mozgovej príhode by mohla pomôcť hĺbková mozgová stimulácia

Určite poznáte človeka, ktorý prekonal náhlu mozgovú príhodu a trvalo mu pomerne dlhý čas, kým sa po nej vrátil do „normálu“ – aspoň do istej miery. Tá je vysoko individuálna: človek sa po odumretí časti mozgových buniek musí nanovo učiť rozprávať, chodiť, vykonávať tie činnosti, ktoré riadila časť mozgu postihnutá mŕtvicou.

Dnešná medicína – najmä v oblasti včasnej diagnostiky v súčinnosti s preventívnymi stratégiami – dokáže vo vysokej miere pomáhať predchádzať náhlej mozgovej príhode, a ak k nej dôjde, znížiť riziko úmrtia. Napriek tomu má až 50 % ľudí po prekonaní mŕtvice chronické postihnutie a mnohí z nich potrebujú pomoc pri každodenných činnostiach.

Náhla mozgová príhoda je akútny, život ohrozujúci stav, keď v dôsledku zastavenia prívodu krvi do časti mozgu dochádza k odumieraniu neurónov. V prípade prasknutia cievy v mozgu ide o hemoragickú mŕtvicu. Ak niečo blokuje prívod krvi do časti mozgu – najčastejšie krvná zrazenina –, hovoríme o ischemickej mozgovej príhode. Väčšinu náhlych mozgových príhod tvoria ischemické príhody a ich dôsledky závisia od toho, v ktorej časti mozgu a v akom rozsahu k mŕtvici dôjde.

Ilustračné foto – Unsplash/Robina Weermeijer

Ischemickú cievnu mozgovú príhodu môžeme považovať za zotaviteľný stav, pretože okolo postihnutého miesta mozgu s odumretými neurónmi môžu vzniknúť nové „prepojenia“. Preto sa človek do istej miery môže znovu naučiť zručnosti, o ktoré po mŕtvici príde – napríklad tie motorické. Rozsah zotavenia je však výrazne individuálny a v konkrétnych prípadoch sa môže značne líšiť v závislosti od týchto faktorov:

  • miesta a veľkosti postihnutia mozgu,
  • načasovania akútnych a postakútnych zásahov,
  • veku,
  • genetických faktorov,
  • existujúcich komorbidít.

Najnovšia americká klinická štúdia dáva ľuďom po mŕtvici pomerne zaujímavú nádej na obnovenie motoriky rúk pomocou hĺbkovej mozgovej stimulácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie