Denník N

Ako vnímali Nemci SNP

Boje povstaleckých jednotiek v SNP. Foto – TASR
Boje povstaleckých jednotiek v SNP. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je historik

Historik je, občas nechtiac, zajatcom výročí dôležitých dejinných udalostí, akou bolo aj Slovenské národné povstanie, ktoré si v týchto dňoch pripomíname. Pokúsim sa naň vzhľadom na limitovaný rozsah glosy trochu zjednodušene pozrieť cez názory a hodnotenia niekoľkých nemeckých dobových dokumentov.

Nacisti reflektovali udalosti na Slovensku z jesene roku 1944 v rovine vojenskej, diplomatickej, politickej, propagandistickej. Vojenský význam povstania bol pre nich okrajový. Považovali ho síce za nepríjemný, no v kontexte veľkých vojnových udalostí za málo významný problém. Slovenskú armádu, ktorá sa stala hlavnou ozbrojenou silou Povstania, podcenili. Nepokladali ju za schopnú vytvoriť nový vojenský front v tyle ustupujúcich nemeckých vojsk. Povstanie označili za akciu „partizánskych bánd“, ktorú po pár dňoch zlikvidujú.

Nemeckí diplomati

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

História

Slovenské národné povstanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie