Denník N

Ako skončia vagnerovci a kto ich bude viesť? Ruské ministerstvo začalo obiehať ich bašty v Afrike už pred smrťou Prigožina

Muž v Moskve kladie sviečku k pouličnému pamätníku Jevgenija Prigožina a ďalších vagnerovcov. Foto - TASR/AP
Muž v Moskve kladie sviečku k pouličnému pamätníku Jevgenija Prigožina a ďalších vagnerovcov. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj krátko pred smrťou Jevgenij Prigožin veril, že ním financovaná Vagnerova skupina má budúcnosť.

Možno už nie na fronte na Ukrajine, kde patrila k najlepším a najkrutejším ruským jednotkám a dobyla mestá ako Soledar či Bachmut, ale možno niekde inde.

Napríklad v Afrike, kde majú vagnerovci veľké impérium vo viacerých krajinách, ktoré pozostáva z využívania nerastného bohatstva krajín (zlato v Sudáne, diamanty v Stredoafrickej republike) výmenou za dodávku zbraní či vojakov pre miestnych diktátorov.

Ako napísal Wall Street Journal, ešte predminulý piatok Prigožin letel do Stredoafrickej republiky, kde sa údajne stretol s prezidentom krajiny.

Minulotýždňová smrť Prigožina, zakladateľa vagnerovcov Dmitrija Utkina a muža zodpovedného za financie Valerija Čekalova na palube zrúteného lietadla zanechala mnoho otázok, čo bude ďalej s vagnerovcami. Kto ich bude viesť? Zostanú samostatní alebo dobrovoľne či nasilu sa zaradia pod ruské ministerstvo obrany, ako to káže nový zákon? A čo bude s ich „impériom“ v Afrike a v Sýrii, kde stále slúži asi päťtisíc žoldnierov?

Mlčanie lídrov

Telegramové kanály, ktoré majú najbližšie k vagnerovcom, od smrti svojho velenia mlčia. Viaceré – napríklad kanál Grey Zone – opakujú, aby ľudia neverili fámam, ktoré šíria iné zdroje, ale počkali si na oficiálne vyjadrenie velenia.

To stále nechodí. Riadenie skupiny by malo byť v rukách rady veliteľov. Ide o kolektívny orgán, ktorý rozhoduje na bojisku, no nie je presne jasné, kto ho po úmrtí Prigožina a spol. tvorí.

Vladimir Putin sa s Prigožinom po vzbure koncom júna stretol dvakrát. Počas jedného stretnutia mu navrhoval, aby organizáciu viedol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie