Denník N

Newsfilter: Fico dá Pellegrinimu, čo si vypýta, potrebuje moc, nie funkcie

15. marec 2018, Peter Pellegrini strieda v kresle premiéra straníckeho šéfa Roberta Fica. Foto - TASR
15. marec 2018, Peter Pellegrini strieda v kresle premiéra straníckeho šéfa Roberta Fica. Foto – TASR

1. Fico potrebuje moc, nie funkcie. 2. Danko si chcel porovnať vzdelanie so Šimečkom a to nemal robiť. 3. Korčok oznámi kandidatúru na prezidenta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Fico potrebuje moc, nie funkcie.

To, že Robert Fico bude musieť po voľbách ponúknuť Petrovi Pellegrinimu za koaličný sľub prakticky čokoľvek, napríklad aj funkciu premiéra, bolo zrejmé, aj keby to v nedeľu v Na telo neprezradil predseda SNS Andrej Danko.

Ten na otázku, či by mal Fico ponúknuť Pellegrinimu pozíciu premiéra, aj keď bude mať Hlas menej percent ako Smer, povedal: „To sa už stalo.“ A na ďalšiu otázku, či sa na tom dohodli, Danko povedal: „Ja si myslím, že áno.“

Fico aj Pellegrini to popreli, lebo sa to tak pred voľbami patrí, ale obaja vedia, že takto je hra nastavená.

Fico už totiž nepotrebuje pre seba osobne žiadne funkcie, potrebuje len moc a tú si dokáže udržať aj bez toho, aby bol na očiach a vo vládnej limuzíne.

Fico vie, že Pellegrini ešte túži po funkciách a aj po uznaní a vie, že situácia sa vyvíja tak, že Smer sa bude biť s Progresívnym Slovenskom o Pellegriniho a o možnosť zostaviť vládu.

PS plánovalo ešte pred voľbami kresliť Pellegrinimu hranicu, ako je napríklad červená čiara pred bránou ministerstva vnútra, ale pri súčasnej sile Smeru vyjednávacie možnosti PS a iných „demokratických“ strán klesajú. Ani Michal Šimečka zatiaľ nevie Pellegrinimu ponúknuť nič, čo by malo pre predsedu Hlasu väčšiu váhu ako to, čo mu ponúkne Fico – premiérsku alebo dokonca aj prezidentskú funkciu (podporu, ak by kandidoval).

A len spoliehať sa, že Pellegrini si nevyberie Fica preto, ako sa k nemu Fico v minulosti správal, je v tejto situácii naivné, respektíve nezodpovedné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Prezidentské voľby 2024

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie