Denník N

Ronaldo v Saudskej Arábii: Neprišiel iba propagovať režim, ale aj bojovať proti obezite

Foto – TASR/AP, grafika N – P. K
Foto – TASR/AP, grafika N – P. K

Približne 60 percent saudskoarabskej populácie trpí nadváhou alebo obezitou.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi

Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

„V Európe je moja práca hotová. Vyhral som všetko a hral som za najvýznamnejšie európske kluby. Toto je pre mňa nová výzva,“ povedal Cristiano Ronaldo tesne po tom, čo sa oficiálne potvrdil jeho príchod do saudskoarabského klubu Al-Nassr.

Zahraničné médiá informovali o tom, že si Portugalčan zarobí v Saudskej Arábii ročne až 200 miliónov dolárov (asi 184 miliónov eur), vďaka čomu sa stal najlepšie plateným futbalistom v histórii.

„Tento kontrakt je špeciálny, ale aj ja som špeciálny hráč, takže pre mňa je to normálne. Som veľmi, veľmi šťastný, že tu môžem byť,“ cituje Ronalda britský The Guardian.

Mnohí fanúšikovia či novinári ho však kritizovali za to, že akceptoval túto finančne mimoriadne atraktívnu ponuku zo Saudskej Arábie. Tamojší režim korunného princa Mohammeda bin Salmána totiž ľudskoprávne organizácie opakovane kritizujú za zneužívanie moci či porušovanie ľudských práv.

Saudská Arábia počas posledných pár rokov investovala do rôznych športových podujatí či klubov v prepočte miliardy eur. V angličtine túto stratégiu označujú ako sportswashing – krajina využíva šport ako prostriedok na zlepšenie svojho mena a povesti.

„Je veľmi pravdepodobné, že saudskoarabské orgány budú propagovať Ronaldovu prítomnosť v krajine, aby odvrátili pozornosť od otrasného stavu ľudských práv. Namiesto nekritickej chvály Saudskej Arábie by mal Ronaldo využiť svoju popularitu a upozorniť práve na problémy v oblasti ľudských práv. Cristiano Ronaldo by zároveň nemal dovoliť, aby sa jeho sláva a status celebrity stali nástrojom saudskoarabského sportswashingu,“ cituje blízkovýchodnú výskumníčku Amnesty International Danu Ahmedovú The Guardian.

Vyrieši Ronaldo problém s obezitou?

Zdá sa, že Ronaldo skutočne otvoril pomyselné dvere do Saudskej Arábie aj ďalším hviezdam svetového futbalu. Počas ešte stále trvajúceho letného prestupového obdobia podpísali zmluvu v Saudskej Arábii hráči ako Neymar, Karim Benzema, Ruben Neves, Roberto Firmino, Riyad Mahrez či Sádio Mané.

„Ja si myslím, že to celé začal práve Cristiano Ronaldo, a to aj napriek tomu, že ho všetci považovali za blázna. Dnes však vidíte, ako saudskoarabská liga ustavične rastie,“ povedal po prestupe z PSG do tímu Al-Hilal Brazílčan Neymar.

Okrem zvýšeného diváckeho záujmu či snahy o zmenu medzinárodného imidžu krajiny však podľa slov saudskoarabských predstaviteľov majú slávni futbalisti tiež pomôcť motivovať ľudí k častejšej fyzickej aktivite. Občania Saudskej Arábie totiž trpia nadmernou obezitou a tamojšia vláda preto dúfa, že aj vďaka zvýšenému záujmu o šport sa jej podarí zlepšiť zdravie v celej spoločnosti.

Jedným z konkrétnych cieľov, ktoré si stanovil prezident Saudskoarabskej futbalovej federácie Yasser Al-Misehal, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie