Denník N

V Haluziciach je nové dielo Juraja Gábora: dá sa naň ľahnúť ako na morskú hladinu a sledovať nekonečno

Juraj Gábor. Foto N - Vladimír Šimíček
Juraj Gábor. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veľa rokov nosil umelec Juraj Gábor v hlave otázku, či nájde taký kostol, aký by potreboval. Raz taký už videl, ale to bolo ďaleko v Estónsku.

Pár rokov to síce trvalo, ale napokon ho objavil: stredoveký Kostol Všetkých svätých v Haluziciach, malej obci neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

Ten kostol nemá strechu. „Zdanlivý defekt je dnes jeho najväčšou kvalitou,“ hovorí Juraj Gábor.

Do jeho lode umiestnil dočasné umelecké dielo z dreva. Pripomína zvlnené more. Dá sa po ňom kráčať, bežať, ale môžete si naň aj ľahnúť a pozerať na oblohu. A ako vraví jeho autor, „uvedomovať si neobsiahnuteľné nekonečno“.

Kostol Všetkých svätých v Haluziciach. Foto N – Vladimír Šimíček
Dielo Zrkadlenie Juraja Gábora môžete zažiť do októbra. Najbližšia komentovaná prehliadka bude 16. 9.o 16. hod., návštevníkov budú sprevádzať Juraj Gábor a Michal Žák, architekt a selezián. Foto N – Vladimír Šimíček
Juraj Gábor: Zrkadlenie, Haluzice. Kurátorom projektu je historik umenia Peter Megyeši. Foto N – Vladimír Šimíček
Finisáž bude v nedeľu 1. 10. o 16. hod. Foto N – Vladimír Šimíček

Spojenie medzi tým, čo je hore, a tým, čo je dole

Už si nepamätá celkom presne, či mu o kostole niekto povedal alebo naň narazil sám. Podrobné informácie však našiel najmä na webe Apsida.sk, ktorý vznikol z nadšenia pre mapovanie stredovekých kostolov na Slovensku.

„Je to skutočne záslužná práca, poctivý rešerš informácií,“ vraví Juraj Gábor, ktorý komunikoval s jeho zakladateľom Štefanom Podolinským.

Kostol v Haluziciach vznikol pravdepodobne v 13. storočí. Dodnes má zachovanú pôvodnú románsku polkruhovú apsidu, a teda polkruhový výklenok, v ktorom býval na východnej strane kostola umiestnený oltár. V murive vidno úpravy zo 16. storočia, ktorými bola loď kostola predĺžená. Na potreby veriacich slúžil len do začiatku 19. storočia, lebo bol v zlom stave.

Podobu, v akej je dnes, získal v 70. rokoch minulého storočia, keď sa pamiatkari rozhodli, že zastabilizujú kamenné obvodové múry v pôvodnej výške a nechajú ho bez strechy.

Kostol v Haluziciach vznikol v 13. storočí; neskôr bola loď kostola zväčšená, čo dodnes vidno aj na murive a oknách. Foto N – Vladimír Šimíček

„Keď som sem prišiel prvýkrát, uvedomil som si,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie