Denník N

Väčšinu ministerstiev aj dane by zrušil. Prezidentom Argentíny sa môže stať vulgárny ekonóm Milei (profil týždňa)

Excentrický kandidát na argentínskeho prezidenta Javier Milei, tak ako ho vidí umelá inteligencia. Ilustrácia - MidJourney
Excentrický kandidát na argentínskeho prezidenta Javier Milei, tak ako ho vidí umelá inteligencia. Ilustrácia – MidJourney

Globálne otepľovanie je len ďalšia lož socialistov. Je to súčasť celej agendy kultúrneho marxizmu, hovorí o klimatickej kríze kandidát na argentínskeho prezidenta Javier Milei.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Meno Javier Milei vám nemusí nič hovoriť. Stačí však vedieť, že obdivuje väzňa P01135809 Donalda Trumpa a má blízko k brazílskemu odborníkovi na „chrípočku“ covid-19 Jairovi Bolsonarovi, aby ste pochopili, do akej politickej skupiny asi patrí.

Javier Milei je excentrický kandidát na prezidenta Argentíny, ktorý si myslí, že ženy by nemali mať právo na interrupciu ani v prípade znásilnenia, ale zato ľudia by mali mať právo predať svoje orgány.

Z niečoho predsa musia zaplatiť verejné zdravotníctvo, ktoré by Milei chcel spoplatniť.

Ekonóm s doktorátom, ktorý sa preslávil najmä tým, ako vulgárne osočuje svojich politických oponentov v televíznych debatách alebo na sociálnych sieťach, si totiž myslí, že ľudia by nemali platiť dane a štát by im za odplatu nemal platiť takmer nič. Ekonómovia, ktorí tvrdia opak, sú idiotas. 

„Ty hov*, prečo sa nevzdelávaš, sk**syn,“ skríkol raz na Matíasa Kulfasa, ministra rozvoja a bývalého generálneho riaditeľa centrálnej banky. Tú by, mimochodom, Milei chcel vyhodiť do vzduchu.

Argumenty nemá, vulgarizmy áno

Hoci prieskumy verejnej mienky mu do poslednej chvíle dávali maximálne dvadsať percent, otvorené augustové primárky Milei suverénne vyhral. Získal 30 percent hlasov, pričom druhá v poradí skončila tiež krajne pravicová kandidátka Patricia Bullrich z koalície Juntos por el cambio, Spoločne za zmenu, s 28 percentami, a tretí s 27 percentami skončil Sergio Massa, ktorého osobne vybrala súčasná viceprezidentka a bývalá prezidentka Cristina Fernández de Kirchner.

„Myslím si, že tieto výsledky museli prekvapiť aj jeho samého,“ zhodnotil argentínsky politický konzultant Pablo Touzon. „Doteraz to bol protestný kandidát.“

Aby vyhral v prvom kole v októbri, musel by získať buď viac ako 40 percent hlasov alebo mať o desať percent hlasov viac ako kandidát, ktorý skončil druhý v poradí. Skôr to však vyzerá na druhé kolo. Za to, že je na dobrej ceste, poďakoval svojim štyrom psom, pomenovaným podľa konzervatívnych ekonómov, a sestre Karine, ktorá vedie jeho predvolebnú kampaň.

Milei v jednom rozhovore povedal, že keď boli deti, ona bola extrovertná a on „veľmi uzavretý, veľmi som sa venoval škole a športu a ako desaťročný som už intenzívne súťažil“. Boli vraj od seba dosť odlišní. A sú aj dnes, ale v opačnom garde. „Ona je dnes veľmi introvertná a ja očividne nie som. Mám chvíľky, keď som melodramatický,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie