Denník N

Putin sa už nedokáže zbaviť „prigožinizmu“

Putin a Prigožin. Foto - TASR/AP
Putin a Prigožin. Foto – TASR/AP

Ak budeme postavu Prigožina vnímať ako spoločenský fenomén, akýsi „prigožinizmus“, analogicky s inými „-izmami“, potom je už dnes jasné, že Putinov režim, ktorý tento fenomén vlastne zrodil, sa ho nebude môcť zbaviť a bude s ním musieť žiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je novinár, vedúci oddelenia spravodajstva a aktuálnej politiky ruskej redakcie Deutsche Welle

Lietadlo, v ktorom sa podľa zoznamu cestujúcich nachádzal Jevgenij Prigožin, zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti (ďalej SVS) Wagner, sa zrútilo dva mesiace po jeho pochode na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy označil Prigožinovu vzburu za „nôž do chrbta“. A ruský samovládca podľa svojich vlastných slov zradu neodpúšťa.

Mohla by byť havária lietadla zakladateľa SVS, obvineného zo spáchania viacerých zločinov v Afrike a na Ukrajine, pre neho osudnou a šťastnou náhodou nielen pre Kremeľ?

Prigožinova smrť po vzbure. „Náhoda? To si nemyslím.“

Rusi, ktorých štátne médiá kŕmia konšpiračnými teóriami 24 hodín denne, tomu sotva uveria a podporujú tie najabsurdnejšie závery a korunujú ich výrokom: „Náhoda? Nemyslím si.“ Možno sa objavia verzie a dokonca aj dôkazy o tom, že Kremeľ sa nepodieľal na smrti niekoho, kto priniesol smrť iným. Je možné, že ruské úrady sa nebudú skrývať za takéto výhovorky a pokrytecky vystroja „ruskému hrdinovi“ Prigožinovi honosný pohreb. (Prigožina medzitým 29. 8. pochovali pri súkromnom obrade na predmestí Petrohradu – pozn. red.) 

Nech je to, ako chce, ale teraz je éra neskorej Putinovej vlády pevne spojená s menom zakladateľa SVS

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie