Denník N

Kóšer podcast: vo vile Dominika Skuteckého (židovská Banská Bystrica I.)

Vila Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Foto N - Mirek Tóda
Vila Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Foto N – Mirek Tóda

Podcast Denníka N o židovskom svete vychádza vždy v nedeľu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Narodil sa ako David, ale hovoril si Domenico. Pochádzal zo Záhoria, ale preslávil Banskú Bystricu, kde je pochovaný na židovskom cintoríne.

O živote a tvorbe slávneho maliara Dominika Skuteckého (1849 – 1921) sa v novej epizóde Kóšer podcastu rozprávame s kurátorkou Stredoslovenskej galérie Katarínou Baránikovou.

Stretli sme sa vo vile, kde kedysi žila jeho rodina a v ktorej dnes sídli galéria s jeho slávnymi dielami.

Rozprávanie o Skuteckom sa začína pred obrazom, ktorý zvyknú návštevníci galérie obdivovať najviac – trhom v Banskej Bystrici. Svoju kariéru pritom Skutecký rozbiehal v Benátkach.

O tom, prečo nakoniec zakotvil na strednom Slovensku, a o smutnom osude jeho detí si vypočujete v pravidelnom podcaste Denníka N o židovskom svete.

Kóšer podcast rozbehol v židovskom roku 5781 (2020) reportér Denníka N Mirek Tóda s rabínom Mišom Kapustinom. Rozhodli sme sa, že v špeciálnom podcaste sa pokúsime zbúrať predsudky, mýty a konšpirácie, ktoré sa šíria o židoch.

Rozprávame sa v ňom otvorene, vážne aj veselo. So židmi aj nežidmi. V roku 2021 bol podcast ocenený Plaketou Eugena Bárkánya.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Iné podcasty Denníka N

Kóšer podcast

Kultúra

Teraz najčítanejšie