Psychologická poradňa: Ako uľahčiť dcére nástup do novej školy?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia. Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek. Všetky vydania nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.
„Pre manželovu prácu sme sa presťahovali do Bratislavy a deti od septembra idú do novej školy. Vidím, že hlavne staršia dcéra tínedžerka (13) je z toho v strese. Nechce sa s nami o tom rozprávať, ale vidím, že to veľmi prežíva – nahnevá sa, keď túto tému vôbec začnem. Čo by mohlo pomôcť?“ (Veronika, 42)
Odpovedá psychologička Jana Ashford
Milá Veronika,
nástup do novej školy a zmena kolektívu sú v tínedžerskom veku veľká vec. Je veľmi pravdepodobné, že Vaša dcéra prežíva obavy, neistotu, premýšľa, ako bude v triede prijatá, či si nájde kamarátky, akých bude mať učiteľov, ako jej pôjde škola… No nie všetky deti v tomto období sa chcú deliť o svoje starosti s rodičmi. Vy ako rodičia si môžete zachovať otvorený postoj: povedať jej, že ste tu pre ňu, keby sa chcela o tom rozprávať alebo s tým potrebovala nejako pomôcť, ale nemá zmysel tlačiť na pílu a nútiť ju rozprávať nasilu.
Môžete takisto vytvárať príležitosti a prostredie na to, aby mohla rozprávať, ak by predsa len chcela – niektorí tínedžeri sú najzhovorčivejší