Denník N

Prečo spúšťame rubriku Psychologická poradňa a kto v nej bude odpovedať na vaše otázky

Jana Ashford, Martin Miler, Lenka Pavuková Rušarová. Foto N
Jana Ashford, Martin Miler, Lenka Pavuková Rušarová. Foto N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

 • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
 • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Témy súvisiace s duševným zdravím dlhodobo patria v Denníku N medzi tie, o ktoré je najväčší záujem. Aj pandémia covidu a vojna v susednej krajine dostali otázky psychického zdravia do popredia. Mnohí máme osobnú skúsenosť so psychickými problémami alebo ju majú naši blízki.

V Denníku N preto spúšťame Psychologickú poradňu, kde budú na vaše otázky odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

Uvedomujeme si, že nejde o náhradu psychoterapie či individuálneho psychologického poradenstva. Odpovede a zamyslenia skúsených odborníkov z oblasti psychológie však môžu niekomu pomôcť zorientovať sa, nasmerovať ho k riešeniu alebo k vyhľadaniu ďalšej psychologickej pomoci. Môžu byť užitočné nielen pre autora otázky, ale aj pre ostatných čitateľov.

Na vaše otázky budú odpovedať psychologičky Jana Ashford a Lenka Pavuková Rušarová a psychológ Martin Miler.

Jana Ashford

Jana Ashford. Foto N – Vladimír Šimíček

Prečo ste si vybrali povolanie psychologičky?

Možno to bude znieť ako klišé, ale chcela som mať povolanie, pri ktorom by som mohla pomáhať ľuďom. Vždy ma bavilo spoznávať nových ľudí a ich príbehy, rozmýšľala som o tom, prečo sa určitým spôsobom správajú a ako sa asi môžu cítiť. Tiež som rada pracovala s deťmi, už v tínedžerskom veku som sa cez skauting dostala k vedeniu detí, neskôr som robila rôzne iné dobrovoľnícke aktivity s deťmi a vo svojom ďalšom fungovaní som sa chcela venovať aj deťom.

S akými problémami za vami ľudia chodia najčastejšie?

Pracujem s deťmi aj dospelými a problémy, s ktorými prichádzajú, sú veľmi rôznorodé. U detí a tínedžerov sa často stretávam s rôznymi úzkosťami a strachmi, ťažkosťami vo vzťahoch – či už v rodine, alebo s vrstovníkmi – s depresívnym prežívaním, s ťažkosťami so sebahodnotou… Je to veľmi rôznorodé.

Kedy máte zo svojej práce dobrý pocit?

Vždy sa teším, keď sa človeku podarí posunúť sa, keď sa mu uľaví, keď obaja vidíme, že sa má lepšie. Keď je napríklad schopný spraviť niečo, čo predtým bolo veľmi ťažké, keď si trúfne robiť nové veci vo svojom živote alebo citeľne ináč prežíva isté situácie.

Veľmi dobrý pocit mám, keď cítim, že sa nám s človekom podarilo dobre napojiť, že máme dobrý vzťah, keď viem, že chodí ku mne rád/rada. Alebo keď zažijeme na stretnutí momenty humoru a smiechu, s deťmi je to niekedy v rámci hry, so staršími v rozhovore. Často sa ľudia pýtajú, ako túto prácu zvládame, s predstavou, že to musí byť náročné, ale mne sa zdá, že momenty dobrých pocitov a pocitu zmysluplnosti sú oveľa častejšie ako pocity ťažoby.

Jana Ashford je psychologička a psychoterapeutka. Vyštudovala psychológiu na FF UK v Bratislave a psychológiu zdravia v Holandsku. Pracovala vo výskume na univerzite v Holandsku. Od roku 2008 sa venuje poradenstvu a psychoterapii v ALMA Centre v Bratislave, ktoré spoluzakladala a vedie. Absolvovala špecializačné štúdium v odbore poradenská psychológia, je zapísaná v zozname psychoterapeutov. Okrem dlhodobého výcviku v dynamickej psychoterapii má aj európsky certifikát EMDR terapeut. Je členkou Slovenského inštitútu pre psychotraumatológiu a EMDR.

Lenka Pavuková Rušarová

Lenka Pavuková Rušarová. Foto – Dominik Sepp

Prečo ste si vybrali povolanie psychologičky?

Ľudská myseľ ma zaujímala odmala, kládla som si veľa otázok, ale dostávala len málo odpovedí. Na strednej škole sa mi do rúk dostala kniha od neuropsychológa Luriju a dodnes si pamätám, ako ma ohúrila. Vtedy som sa rozhodla študovať psychológiu a nikdy som to neoľutovala. Vďaka psychológii a psychoterapii je aj môj život lepší.

S akými problémami za vami ľudia chodia najčastejšie?

Veľmi časté sú rýchlo eskalujúce hádky medzi partnermi alebo strata dôvery po nevere. Častá je aj vytratená emočná intimita a erotika. Niekedy sa prídu páry vyrovnať s odlišnosťami vo výchovných štýloch, so vzťahmi k širšej rodine alebo prídu spraviť zásadné rozhodnutie o tom, či spolu zotrvať.

Kedy máte zo svojej práce dobrý pocit?

Vždy, keď sa podarí vytvoriť bezpečné a intímne prostredie pre oboch, keď partneri zmäknú a je cítiť, že im na sebe záleží. A ešte keď príde človek s dobrým srdcom a čestným charakterom. Vtedy vnímam ľudskosť z tej lepšej stránky a cítim nádej v celú civilizáciu.

Lenka Pavuková Rušarová je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka. Má 20-ročnú prax v oblasti psychoterapie a individuálneho rozvoja. Je členkou Slovenskej komory psychológov, registrovaná v zozname psychoterapeutov SR, terapeutka oprávnená pracovať pomocou EMDR. Vo svojej súkromnej praxi poskytuje individuálnu aj párovú psychoterapiu. Preložila viacero odborných publikácií a v odbore psychológie aj tlmočí.

Martin Miler

Psychológ Martin Miler. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečo ste si vybrali povolanie psychológa?

Moja cesta k profesii psychológa nebola priamočiara. Na konci základnej školy som bol veľkým fanúšikom počítačov, a teda som si po jej skončení vybral elektrotechnickú priemyslovku. Neskôr som si však uvedomil, že ma viac láka filozofia. Na jej štúdium som sa po strednej škole nedostal. Časom som však prišiel na to, že dnešní filozofi nie sú až v takom kontakte s ľuďmi, ako tomu bolo za čias Sokrata, Platóna či Aristotela. To, čo sa tomu podobalo oveľa viac, bola psychoterapeutická práca. Preto som sa rozhodol pre štúdium psychológie. Ale z priemyslovky to nešlo ľahko. Na školu som sa dostal až na tretí pokus.

S akými problémami za vami ľudia chodia najčastejšie?

Rokmi sa moja práca vyvíjala, teda som sa stretol s najrôznejšími klientmi/klientkami a s ich ťažkosťami. V súčasnosti ma ľudia najčastejšie navštevujú pre úzkosti, depresívne stavy, vyhorenie, problémy vo vzťahoch. Keďže mám rád témy z existenciálnej filozofie/psychoterapie, tak sa s klientmi venujeme aj otázkam zmyslu ľudského bytia, slobody, osamelosti, smrti. A väčšinou je to kokteil všetkého vyššie uvedeného.

Kedy máte zo svojej práce dobrý pocit?

Dobrý pocit mám, keď pozorujem, že sa ľuďom darí v ich životoch meniť to, čo ich trápilo, prijímať to, čo nevedia zmeniť, tešiť sa zo života, ktorý žijú. A najväčšiu radosť mám, keď ma už nepotrebujú. Keď vedia ísť životom bez toho, aby potrebovali moje služby.
Martin Miler je psychológ a psychoterapeut. Vyštudoval psychológiu na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity. Pracoval v nemocnici (1998 – 2004), učil na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity (2005 – 2007) a mal svoju súkromnú ambulanciu (2004 – 2016). Bol prezidentom Slovenskej komory psychológov (2011 – 2015). Dnes je súčasťou tímu firmy Training Factory, pracuje pre PCA Inštitút Ister Bratislava a vo svojej spoločnosti Ars Viae.

Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek, to sú jediné údaje, ktoré budú v článku zverejnené spolu s vašou otázkou.

Odpovede v našej Psychologickej poradni nemajú byť náhradou psychoterapie ani komplexného psychologického poradenstva. V prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci (kontakty nájdete na konci tohto textu) a pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra. 

Ak máte duševné problémy, cítite sa bezradní a neviete, ako ďalej, so žiadosťou o pomoc sa môžete obrátiť na linky pomoci:

 • Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (nonstop)
 • Linka detskej istoty: 116 111 (nonstop)
 • Linka nádeje: pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor: 055/644 1155
 • Liga za duševné zdravie: online poradňa, kontakty na www.dusevnezdravie.sk/online-poradna
 • IPčko.sk (www.ipcko.sk), bezplatná a anonymná poradňa pre mladých ľudí. Poradenstvo mejlom na [email protected] nonstop, čet od 7:00 do 24:00
 • Krízová linka pomoci: pre ľudí, ktorí sa v súvislosti s covidom-19 ocitli v kríze alebo pociťujú psychické ťažkosti. Non-stop bezplatná telefonická poradňa (0800 500 333)
 • Dobrá linka (www.dobralinka.sk): poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Mejl (non-stop, [email protected]), čet a videoporadenstvo
 • Psychologické poradenstvo pre LGBTI+ ľudí v oblastiach, ktoré súvisia s ich sexuálnou orientáciou a rodovou identitou: inporadna.sk, prizma-kosice.sk

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

 • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
 • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie