Denník N

Exminister László Gyurovszky: Neexistuje rozumné vysvetlenie, prečo nekandidujú maďarské strany spolu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hlavne po toľkých rokoch, hovorí o návrate Mikuláša Dzurindu jeho niekdajší minister.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

László Gyurovszky bol ministrom výstavby a regionálneho rozvoja za SMK počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, potom v roku 2007 odišiel z politiky a začal podnikať. V súčasnosti je jedným z najvýznamnejších podnikateľov na južnom Slovensku, patria mu okrem iného aj lodenice v Komárne s viac ako tisíc zamestnancami, je spolumajiteľom najväčšej firmy pestujúcej paradajky na Slovensku a má aj vinárstvo.

Gyurovszky, ktorý trávi časť roka vo Švajčiarsku, kde taktiež podniká, v poslednom čase spolu s historikom Attilom Bakim analyzuje výsledky volieb za uplynulých tridsať rokov a zostavuje databázu o správaní maďarských voličov na Slovensku.

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo nepovažuje za rozumné, že maďarské strany nekandidujú spolu;
  • ako sa dokázala stará SMK udržať tak dlho pokope;
  • či sa môže posilniť prítomnosť maďarského Fideszu na južnom Slovensku;
  • či môže Robert Fico zlikvidovať demokraciu na Slovensku.

článku, ktorý ste napísali pre Napunk, ste ostro kritizovali maďarské strany za to, že sa rozhodli kandidovať zvlášť. Situácia sa však odvtedy ešte viac skomplikovala, keďže z Aliancie vystúpila skupina pod vedením Lászlóa Sólymosa. Prekvapil vás takýto vývoj udalostí?

Nie celkom. Aj pred komunálnymi voľbami bolo vidieť, že v strane sú silné rozdiely, hlavne medzi bývalým vedením Mosta-Híd a bývalým vedením SMK. Politický úspech v komunálnych voľbách to na istý čas zamaskoval, no tento vývoj bol už vopred zakódovaný.

Bolo podľa vás správne rozhodnutie zo strany Sólymosa a ostatných, že odišli pre príchod Györgya Gyimesiho?

Podľa mňa to bola len zámienka. Ten, kto štyri roky vydržal s Robertom Ficom, Norbertom Bödörom, Monikou Jankovskou, Andrejom Dankom a Martinom Kvietikom, podľa mňa pre jedného človeka neodíde.

Čo mohol byť teda podľa vás skutočný dôvod? 

To neviem povedať, keďže vnútorné vzťahy nepoznám. Je očividné, že tu stále boli rozdiely, ktoré sa do médií dostali v podobe, či majú byť platformy, či má József Berényi kandidovať v župných voľbách. Toto boli viditeľné prejavy týchto rozdielov. Preto odišiel z Aliancie aj Béla Bugár. Neviem však, čo konkrétne odchod vyvolalo.

Foto N – Vladimír Šimíček

Podľa vás teda za tým nebol György Gyimesi?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská aliancia

Rozhovory

Viktor Orbán

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie