Denník N

Patria k najbohatším krajinám sveta. Únia sa však mikroštátov na svojich hraniciach obáva

Tradičnou veľkou cenou, ktorá sa jazdí na mestskom okruhu, je VC Monaka. Foto – AP/Luca Bruno
Tradičnou veľkou cenou, ktorá sa jazdí na mestskom okruhu, je VC Monaka. Foto – AP/Luca Bruno

Tri extrémne bohaté miništáty sa chceli ešte viac zblížiť s Európskou úniou už tento rok. Tá sa však obáva, že by sa stali trójskym koňom na pranie špinavých peňazí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Majú menej obyvateľov ako bežné slovenské krajské mesto. Zároveň sú to v prepočte na obyvateľa jedny z najbohatších štátov planéty. Niektoré z nich zaviedli euro, iné sú zase v praxi, hoci nie na papieri, súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu.

A predsa európske mikroštáty s výnimkou jedného dodnes nie sú súčasťou Európskej únie (tou výnimkou je Malta, ktorá sa stala členom EÚ ešte v roku 2004.)

Malo sa to začať meniť už v najbližšom čase, no zdá sa, že zblíženie Bruselu a krajín, ako sú Monako, San Maríno či Andorra, sa odkladá na neurčito.

Podľa portálu Politico sa rokovania o dohodách medzi Úniou a týmito troma miništátmi zasekli na obavách, že by boli vstupnou bránou pre špekulantov či firmy zamerané na pranie špinavých peňazí.

Niektorí odborníci si navyše myslia, že miništáty v skutočnosti do EÚ nikdy nevstúpia už len z jednoduchého dôvodu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Maroš Šefčovič

Svet

Teraz najčítanejšie