Denník N

Deň ústavy je aj dňom práva na priaznivé životné prostredie

„Ústavnosť“ nám ešte stále odchádza naložená guľatinou z vyrúbaných vzácnych prírodných oblastí. V rozpore s ústavou sú neriešené toxické environmentálne záťaže, nelegálne skládky, pokračujúce znečisťovanie zásob podzemnej vody či ovzdušia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je podpredseda Progresívneho Slovenska a poslanec Európskeho parlamentu

Deň Ústavy Slovenskej republiky je okrem iného dňom práva na priaznivé životné prostredie. Tak ako sa za posledných 30 rokov stalo zvykom, zdravé životné prostredie politikov minulosti zaujíma len dvakrát za štyri roky. Keď treba dať niečo zelené do volebného programu – však sa to patrí. A potom, keď spravidla menší koaličný partner dostane rezort životného prostredia ako odškodné. Som presvedčený, že tieto voľby dokážeme tento (zlo)zvyk zmeniť. Je najvyšší čas.

Ak by sme si spravili rebríček najčastejších politických výkrikov počas tohtoročnej kampane, slovíčko „protiústavnosť” by sa dostalo vysoko. Osobne to považujem za správne. Dbanie na ústavu je znakom vyspelých demokracií západného sveta. Aj keď úprimne pochybujem, že úcta k ústave je cieľom politických strán, ktoré sa ňou v posledných dňoch tak oháňajú. Škoda. Pretože je mnoho oblastí protiústavnosti, ktoré treba nielen pomenovať, ale aj riešiť.

Právo na priaznivé životné prostredie máme síce v ústave zakotvené, no očividne si ho ešte musíme vybojovať. Pretože „ústavnosť” nám ešte stále odchádza naložená guľatinou z vyrúbaných vzácnych prírodných oblastí. V rozpore s ústavou sú neriešené toxické environmentálne záťaže, nelegálne skládky, pokračujúce znečisťovanie zásob podzemnej vody či ovzdušia.

Politici minulosti nikdy nepochopili to, čomu rozumie stále viac ľudí – ochrana životného prostredia je aj ochranou zdravia. Zdravie a naše životy chráni zdravá príroda, živá pôda, čistý vzduch či voda a stabilná klíma.

Symbolov „protiústavnosti“ posledných minimálne tridsiatich rokov máme enormné množstvo. Obyvatelia a obyvateľky Nižnej Slanej a širokého okolia stále sledujú, ako ich rieka trpí ekologickou katastrofou. Hrdzavá farba sa rozlieva do okolitej krajiny.

Vrátiť život do mŕtveho toku rieky Slaná potrvá roky. Reakcia vlády bola zúfalo príznačná v riešení predošlých kríz – pomalá, neefektívna a plná konfliktov.

Pri prechádzke Tatrami vás informačná tabuľa upozorní, že vy ako turisti tu nie ste doma. Správne, súhlasím. Doma sú tu živočíchy, stromy, rastliny, niektoré z nich chránené. No žiaľ, táto tabuľa, o ktorej hovorím, vás varuje pred iným. Doma je tu tatrovka, a vy, turisti a turistky, milovníci a milovníčky prírody jej máte dať prednosť v jazde.

Končiaci parlament len pred pár mesiacmi prelomil veto prezidentky a schválil nebezpečnú novelu, ktorá obmedzuje prístup verejnosti v konaní a je v rozpore aj s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Zákon obmedzuje možnosti odborných štátnych orgánov vyjadrovať sa počas procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Na problém sme s množstvom ochranárov a ochranárok upozorňovali už mesiace, no poslanci a poslankyne evidentne presadzovali iné záujmy, než záujmy nás občanov, ktoré sú ukotvené v ústave.

Prvý septembrový deň oslavujeme Ústavu SR. Osobne by som ocenil, ak by sme ústavné právo na priaznivé životné prostredie oslavovali každý jeden deň. Ochranou toho najcennejšieho, čo máme. Nášho spoločného priestoru pre život a života ako takého. Bez nich totiž nemá Slovensko budúcnosť.. Posledný septembrový deň o nej budeme rozhodovať.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie