Denník N

Herec Jozef Vajda: Naozaj sú voľby len o tom, kto dá na stôl párky a pivo? Tak aj dopadneme

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Som optimista – aj pri predstaveniach, ktoré hrám mimo Slovenska, pociťujem úžasné prijatie a verím, že sa ľudia vo voľbách rozhodnú správne, hovorí herec SND Jozef Vajda.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Chodievate voliť?

Samozrejme, vždy doteraz. Aj za totality. A vtedy sme museli, dnes nemusíme. A každý by mal. Je pre nás mimoriadne dôležité, v akom štáte žijeme a kto nás vedie. Ak schováme hlavu do piesku, nesťažujme sa potom, že to dopadlo zle a že za všetko môžu tí druhí. Za našu nespokojnosť si môžeme sami.

Boli ste voliť aj v druhom kole prezidentských volieb v roku 2004, keď sa do druhého kola dostali Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič?

Myslím si, že to bola asi jedna z najväčších volebných účastí. Som optimista, verím v ľudí a verím, že keď ide do tuhého, ľudia sa dokážu zmobilizovať. Vtedy sme v podstate vyberali z dvoch zástupcov HZDS, hovorilo sa, že volíme menšie zlo. Vieme, ako to dopadlo.

Nehovorí sa to každé voľby?

Nemyslím, ale sú voľby, ktoré sú vyhranenejšie, a toto sú také voľby.

Nedávno sme napísali text o slovenských prvovoličoch. 19-ročná Tatiana z Rabče povedala: „V žiadnom prípade to nebude Fico ani Pellegrini. Videla som film Sviňa a viem, že by to bola hrôza.“ Poteší vás takáto veta? 

Poteší ma, lebo verím mladým ľuďom a je dôležité, aby sa práve oni zúčastnili na voľbách a mali svoj názor. Aj ja tu chcem ešte dlho a spokojne žiť, ale najmä prvovoliči sú tí, pre ktorých sa píše budúcnosť Slovenska. Ja môžem len hovoriť svoj názor; to, čo som prežil, a skúsenosti. Toto, čo povedala, je veľmi pozitívne, aj keď poviem, že film Sviňa bol fiktívny. Aj keď je pravda, že sa veľmi približoval realite. Keď sa tam niektorí našli, je to, bohužiaľ, ich chyba.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie