Denník N

Počkajte, až uvidíte Fabia Paíma. Ronaldov príbeh ukazuje, prečo niekto s talentom uspeje a iný nie

Foto – X/TCR. Grafika N – P.K.
Foto – X/TCR. Grafika N – P.K.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi
Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

„Ak si myslíte, že ja som dobrý, počkajte, až uvidíte Fabia Paíma.“

Túto vetu vraj Cristiano Ronaldo povedal v roku 2003 po príchode do Anglicka na jednej z tlačoviek.

Vlastne ani nie je príliš dôležité, či sa to naozaj stalo alebo je to len historka, ktorá zľudovela.

Pravdou je, že obaja boli skvelí v mládežníckych tímoch Sportingu Lisabon a Paím bol považovaný za ešte väčší talent ako Ronaldo.

Tento výrok sa každoročne spomenie v nejakom texte, pretože kým Ronaldo sa stal svetovou superhviezdou, Paím po silnej juniorskej kariére, v ktorej odohral aj 42 zápasov za Portugalsko, len upadal a prestupoval do čoraz horších tímov z menej vyspelých futbalových krajín.

V roku 2019 mal problémy so zákonom, keď u neho našli kokaín. Chvíľu bol aj vo väzení, no napokon ho zbavili obvinení.

Čo rozhodne o tom, že jeden talent spraví veľkú kariéru a ďalší má problémy vôbec sa zaradiť do spoločnosti?

Ani Ronaldo si v detstve nemyslel, že bude úspešným futbalistom. „Myslel som si, že ako 35-ročný budem rybárom na Madeire,“ povedal, keď oslavoval 35. narodeniny.

Dnes má 38 rokov, čaká ho kvalifikačný zápas proti Slovensku a Denník N sa v sérii textov pokúsi vysvetliť, prečo sa stal fenoménom, ktorý pozná takmer každý.

Prvý text sa venuje jeho detstvu v Portugalsku a tomu, čo pre túto krajinu znamená.

Mama chcela ísť na potrat, otec sa upil na smrť

Ronaldov otec José Dinis Aveiro bojoval v 70. rokoch vo vojne v Angole a po návrate veľa pil. V roku 2005 zomrel ako 53-ročný na zlyhanie pečene. Ronalda dodnes mrzí, že s ním nikdy nemohol viesť ozajstný rozhovor o živote a že otec nevidel jeho najväčšie úspechy.

José Dinis Aveiro pracoval ako záhradník aj správca na futbalovom štadióne, jeho manželka Dolores bola kuchárka. Mali už tri deti a boli v zlej finančnej situácii, preto sa Ronaldova mama rozhodla, že ďalšie dieťa už neporodí.

Vo svojej autobiografii z roku 2014 napísala, že išla na potrat, no lekár ju od toho odhovoril. Len vďaka tomu sa 5. februára 1985 narodil vo Funchale na Madeire Cristiano Ronaldo, pomenovaný podľa amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Funchal na prvý pohľad nevyzerá ako ideálne miesto na rozvoj futbalových talentov. Keď sa totiž hráte na ulici, na tomto hornatom ostrove je problém nájsť rovinu.

Napriek tomu sú v meste dva kvalitné kluby – Marítimo a Nacional. Keď sa však povie futbal na Madeire, všetkým už dvadsať rokov napadne najmä Cristiano Ronaldo.

Je po ňom pomenované letisko vo Funchale, na jednej z promenád má nevydarenú sochu a v meste má aj vlastné múzeum, v ktorom si fanúšikovia môžu pozrieť jeho päť Zlatých lôpt pre najlepšieho futbalistu na svete aj ďalšie trofeje.

Vrátane úplne prvej, ktorú vyhral za maličký klub Andorinha. V ňom hral od siedmich do desiatich rokov. Po ďalších dvoch rokoch v Nacionale bolo zjavné, že pri jeho talente mu je Madeira primalá.

Už v dvanástich preto odišiel do Lisabonu. Kým na ihrisku v drese Sportingu sa mu darilo, mimo ihriska prežíval najťažšie obdobie v kariére.

Vtedajšiu situáciu mi opísal jeden zo sprievodcov počas návštevy jeho múzea, v ktorom majú informácie z prvej ruky, pretože ho riadia jeho brat Hugo a bratranec Nuno Viveiros.

„V novej triede sa mu posmievali nielen spolužiaci, ale aj učiteľka. Mal totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie