Denník N

High 5ive: Na juhozápad nemusíte tiahnuť len k moru. Malý bedeker na celý rok

Odpočívajúci anjel na zámku v Duine. Foto - autor
Odpočívajúci anjel na zámku v Duine. Foto – autor

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Cesta za hranicou sa vinie na juhozápad, cieľom je pobrežie, ale nie len. Z tieňa Viedne sa po chvíli vykrojí Graz, vždy hodný zastavenia. Kto už spoznal Kunsthaus, krčmy štvrte Lend aj zámocký kopec s výťahom, vždy narazí na ďalšie zaujímavosti. Napríklad na najväčšiu zbierku historických zbraní na svete. Vyše 32-tisíc artefaktov.

Aj pacifista s úžasom chodí po štyroch poschodiach arzenálu Landeszeugahausu s brneniami, puškami, pištoľami, bajonetmi či nožmi. Zakonzervované dejiny súbojov v pôvodnom interiéri. Dnešné oko v tom nevidí vojnu, ale skôr detail ručnej kováčskej práce a hru ornamentu. Kiežby sa všetky konflikty premenili na estetiku.

*

V kontexte súhry súboja a umenia sa zrazu zjaví faksimile metodickej príručky šermu a zápasu medzi mužmi od Albrechta Dürera. Kto nevedel, že nemeckého maliara a grafika zaujímal aj boj zblízka, je prekvapený zbierkou pergamenových listov z roku 1512, na ktorých sa hemží vyše stovky zápasiacich bojovníckych párov.

Telo musí byť vytočené tak, aby zviedlo protivníka k výpadu a sprístupnilo tak zraniteľné miesto. A útok! Dürer, ako inak, veľmi zručne kreslí fyziognómiu tela a viac ako techniky sebaobrany a boja ho zaujíma ľudská postava. Takto sa na jeho obrázky, mimochodom len náhodou objavené, pozeráme aj my dnes. Je to festival pohybu.

*

Za ďalšiu hranicu a stále na juhovýchod. Cez Maribor, a výnimočne bez zastávky v Ľubľane, pohľad brázdi po skalnatom slovinskom krase. Tabuľa hlási Škocjanské jaskyne. Ďalšia zameniteľná zbierka kvapľov a prednáška o rozdiele medzi stalaktitmi a stalagmitmi? Keďže prvé zmienky siahajú do antiky, zrejme pôjde o čosi iné.

Kdesi dole to stále povážlivejšie hučí, zvuk prichádza z tajomnej hĺbky. Keď sa otvorí podzemná panoráma, dych zastane. To nie je miestnosť, sála či dvorana, ale samostatný svet so stometrovou vertikálou. Keď ľudia nebudú mať kde byť, pôjdu sa sem skryť. Zatiaľ sa tu dá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie