Denník N

Aj mačky a psy môžu trpieť demenciou. Ako rozpoznať príznaky a čo sa s tým dá robiť

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Marlene Cimonsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Bostonský teriér Sullivan, ktorého rodina volala Sully, sa začal v deviatich rokoch správať zvláštne. Kakal v dome, krúžil okolo kuchynského ostrovčeka a štekal do prázdna.

Jeho majiteľka Bridget Allenová si spočiatku myslela, že ide o normálne prejavy starnutia. Jedného dňa sa však Sully nevrátil domov z neďalekej zalesnenej oblasti, ktorú dobre poznal. Allenovej syn ho našiel túlať sa popri potoku, špinavého a zmäteného.

Krátko nato spadol počas spánku z postele a vymočil sa na podlahu. „Niečo nebolo v poriadku,“ spomína na Sullyho správanie z roku 2012 Allenová, bývalá učiteľka angličtiny z obce Caledonia v Michigane.

Veterinár jej povedal, že to znie ako „klasická“ demencia. „Cítila som sa, akoby ma niekto udrel do brucha,“ hovorí Allenová. „Netušila som, že u psov sa môže rozvinúť demencia.“

Pravdou však je, že môže, a to isté platí aj pre mačky.

„Všetci vieme, že Alzheimerova choroba a iné demencie patria k najbežnejším stavom, s ktorými sa ľudia môžu stretnúť počas starnutia,“ vraví Stephanie McGrathová, neurologička z Fakulty veterinárnej medicíny a biomedicínskych vied na Coloradskej štátnej univerzite.

„Ľudia si však neuvedomujú, že aj naši domáci miláčikovia – psy a mačky – môžu ochorieť na demenciu; pravdepodobne je to dosť bežné.“

Odborníci si nie sú istí, koľko domácich zvierat trpí demenciou.

Podľa jednej štúdie sa pri psoch vo veku 8 a viac rokov odhady pohybujú od 14 do 35 percent. Ďalšia štúdia naznačuje, že postihnutá je takmer tretina mačiek vo veku 11 až 14 rokov a 50 percent 15-ročných a starších mačiek. Mnohí odborníci sa domnievajú, že ide o konzervatívne odhady.

„Toto je veľmi podhodnotené,“ vraví Gary Landsberg, kanadský veterinárny behaviorista a veterinárny vedecký riaditeľ spoločnosti CanCog, ktorá sa zaoberá výskumom zdravia zvierat. „Majitelia by si mali uvedomiť, že príznaky môžu byť mierne, takže z nich možno na prvý pohľad ani nemusia mať obavy.“

Príznaky poklesu kognitívnych funkcií u zvierat

Ak sa majitelia snažia zistiť, či ich mačka alebo pes má demenciu, je nesmierne dôležité, aby poznali normálne správanie ich domáceho miláčika, vraví Margaret Gruenová, odborníčka na behaviorálnu medicínu z Fakulty veterinárnej medicíny Severokarolínskej štátnej univerzity.

„Naozaj ide všímanie si zmien v čase,“ hovorí.

Medzi niektoré príznaky patria:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy, Veda

Teraz najčítanejšie