Denník N

Marián Leško: Správy SIS pre ústavných činiteľov sú drísty, neveril som jedinému slovu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nevychádzam z údivu, o akých hlúpostiach sa v kampani hovorí, demokratické strany by mali jasne pomenovať, čo nám návratom Fica hrozí, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Ivan Korčok oznámil, že bude kandidovať za prezidenta – je to dobrá správa tohto týždňa?

Je to jednoznačne najlepšia správa tohto týždňa. Každý, kto si želá, aby Slovensko zostalo v západnom civilizačnom okruhu, aby tu platila ústava, zákony, aby sa tu rešpektovali ľudské a občianske práva, aby sme boli normálnym civilizovaným štátom, dostal svojho kandidáta. Z môjho hľadiska je to naozaj najlepšia správa tohto týždňa.

Teraz sa pozornosť sústreďuje hlavne na parlamentné voľby, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky môžu dopadnúť veľmi zle. Môžu sa vrátiť spôsoby, ktoré zažívali slovenskí prezidenti Michal Kováč za Vladimíra Mečiara alebo Andrej Kiska za Roberta Fica?

Určite áno. Vladimír Mečiar mal jeden cieľ, aby zmenil Slovensko na podobu krajiny, v ktorej je – ako Rusi hovoria – jednovlastie, kde jeden človek rozhoduje o všetkom. A každý, kto mu stál v ceste, bol jeho nepriateľom. Prezident s jeho ústavnými právomocami bol hlavným terčom Vladimíra Mečiara, pretože on ho považoval za hlavnú prekážku v ovládnutí celého štátu a venoval sústredenú pozornosť tomu, aby ho zničil. To, čo robil Vladimír Mečiar Michalovi Kováčovi, bolo stelesneným hnusom a máločo v moderných slovenských dejinách je také odporné ako toto. Samozrejme, môže sa to vrátiť, pretože Robert Fico ako šéf vlády ukázal, že ak mu prezident nevychádza v ústrety, ak prezident nie je práve Ivan Gašparovič, ktorý ho počúval na slovo a čítal mu z očí, čo má urobiť, tak prezidenta Fico považuje za nepriateľa. A je celkom možné, že ak by sa dostal k moci a ak by bol prezident svojprávny človek riadiaci sa ústavou a zákonmi, stal by sa veľkým nepriateľom a úhlavným nepriateľom a terčom číslo jeden budúceho možného premiéra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Prezidentské voľby 2024

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie