Denník N

Brodili sme sa šesť hodín oravským rašeliniskom, obrovským prírodným bazénom s rastlinami z doby ľadovej

Foto - Soňa Mäkká
Foto – Soňa Mäkká

Po tohtoročných výdatných letných dažďoch sme sa opäť vybrali s partiou botanikov a ekológov na rozsiahle oravské rašelinisko Sosnina. Chceli sme nájsť vzácny druh ostroplod biely, ktorý tu má jedinú známu lokalitu výskytu na Slovensku, a pozrieť sa, ako rašelinisko akumuluje vodu v krajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Noha vo vysokej gumenej čižme sa prebára hlboko do rašeliniska. Po nedávnych dažďoch sú rašelinníky napité vodou na maximum. Nohu treba vyťahovať rýchlo, aby čižma neostala vo vode navždy. Po každom kroku za mnou ostáva hlboká diera, stlačené rašelinníky sa však vyrovnajú a vrátia do pôvodnej polohy. Onedlho po našej návšteve neostane ani stopa.

Pred rokom sa nám v Sosnine pri Suchej hore na Orave, na jednom z posledných rozsiahlych rašelinísk na Slovensku, neprirodzene prášilo spod nôh. Na rašelinisku pritom sucho byť nesmie. Vodu bytostne potrebujú všetky druhy tunajších rastlín. Niektoré z nich tu žijú nepretržite od vzniku rašeliniska na konci poslednej doby ľadovej, teda už približne 11 000 rokov.

Po tohtoročných výdatných dažďoch sme sa sem vybrali s partiou botanikov a ekológov opäť. Tentoraz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie