Denník N

Európa sa musí pripraviť na druhý príchod trumpizmu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Prinajmenšom počas nasledujúceho desaťročia však európskym spojencom bude stále chýbať schopnosť odraziť ruský útok. Ako vždy, všetko závisí od Američanov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Po roku 1991 Európania tri desaťročia ignorovali hrozby zo strany Ruska a Číny, šetrili na obrane a považovali prítomnosť Spojených štátov za samozrejmosť. Teraz už dávajú na obranu viac, boja sa Ruska a zaujímajú sa aj o Čínu. Ale ešte úplne nepochopili svoju závislosť od Spojených štátov a nebezpečenstvo, ktoré tento nerovnocenný vzťah predstavuje.

Neboli pripravení na prvé funkčné obdobie Donalda Trumpa. A aj dnes sú plní nádeje, i keď stávkové kancelárie predpokladajú, že jeho šanca na znovuzvolenie v roku 2024 je jedna k trom. A čo je možno ešte dôležitejšie, nevšímajú si vlnu názorov, na ktorej sa vezie. Mnohí ľudia vo Washingtone, a to nielen Trumpovi priaznivci, si myslia, že USA sú preťažené a mali by prenechať Ukrajinu Európanom a sústrediť sa na Čínu.

Je pravda, že Trumpovo funkčné obdobie nebolo geopolitickou katastrofou, akú predpovedali jeho kritici. Americká vojenská prítomnosť v Európe sa po rokoch poklesu zvýšila. Aliancie prežili a národný bezpečnostný aparát neprestal fungovať. Na pozadí žalostnej minulosti (spomínate si na Obamov reset vzťahov s Ruskom?) to nepôsobilo zle. Ale Trumpova politika nebola úplne otestovaná.

Dôveryhodnosť NATO závisí od ochoty amerického prezidenta ísť do vojny na obranu spojencov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie