Európa sa musí pripraviť na druhý príchod trumpizmu

Prinajmenšom počas nasledujúceho desaťročia však európskym spojencom bude stále chýbať schopnosť odraziť ruský útok. Ako vždy, všetko závisí od Američanov.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Autor je britský novinár a spisovateľ
Po roku 1991 Európania tri desaťročia ignorovali hrozby zo strany Ruska a Číny, šetrili na obrane a považovali prítomnosť Spojených štátov za samozrejmosť. Teraz už dávajú na obranu viac, boja sa Ruska a zaujímajú sa aj o Čínu. Ale ešte úplne nepochopili svoju závislosť od Spojených štátov a nebezpečenstvo, ktoré tento nerovnocenný vzťah predstavuje.
Neboli pripravení na prvé funkčné obdobie Donalda Trumpa. A aj dnes sú plní nádeje, i keď stávkové kancelárie predpokladajú, že jeho šanca na znovuzvolenie v roku 2024 je jedna k trom. A čo je možno ešte dôležitejšie, nevšímajú si vlnu názorov, na ktorej sa vezie. Mnohí ľudia vo Washingtone, a to nielen Trumpovi priaznivci, si myslia, že USA sú preťažené a mali by prenechať Ukrajinu Európanom a sústrediť sa na Čínu.
Je pravda, že Trumpovo funkčné obdobie nebolo geopolitickou katastrofou, akú predpovedali jeho kritici. Americká vojenská prítomnosť v Európe sa po rokoch poklesu zvýšila. Aliancie prežili a národný bezpečnostný aparát neprestal fungovať. Na pozadí žalostnej minulosti (spomínate si na Obamov reset vzťahov s Ruskom?) to nepôsobilo zle. Ale Trumpova politika nebola úplne otestovaná.
Dôveryhodnosť NATO závisí od ochoty amerického prezidenta ísť do vojny na obranu spojencov.