Denník N

Ukrajinský politológ: Nebojím sa, že Zelenskyj bude autokrat, Ukrajina má oveľa väčší problém

Mykola Davyďuk. Foto - archív M. D.
Mykola Davyďuk. Foto – archív M. D.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa v bistre v centre Kyjiva rozprávame s ukrajinským politológom Mykolom Davyďukom, zhruba v polovici rozhovoru sa pri našom stole pristaví po anglicky hovoriaci cudzinec s ukrajinskými symbolmi na tričku. „Nikoho lepšieho v tomto meste nenájdete,“ povie, potľapká po pleci Mykolu Davyďuka a zmizne.

Davyďuk nám rozpráva predovšetkým o budúcnosti ukrajinskej demokracie. Parlamentné voľby by sa mali uskutočniť už túto jeseň, vzhľadom na ruskú vojnu sa však posúvajú na neurčito.

„Pre niektorých na Západe sme ako pokusné králiky. Voľby počas vojny sú akoby ďalším experimentom, na ktorý by sa radi pozreli. A čo bude ďalej, bude treba, aby sme vyslali posádku do vesmíru?“ pýta sa.

Na jednej strane hovorí o problémoch s korupciou a uznáva, že Zelenského tím má priveľkú moc. „Niekedy žartujeme, že prvou obeťou ruskej vojny bol ukrajinský parlament,“ vraví.

Zároveň však tvrdí, že Ukrajinu v tejto chvíli nemožno označiť za autokratický štát, a zdôrazňuje, ako veľmi sa za posledné roky zmenila.

„Veď my sme takisto boli proruskou krajinou a pozrite sa na nás teraz: viac než polovica ľudí u nás podporuje manželstvá rovnakého pohlavia a podpora Európskej únie je u nás najvyššia na celom kontinente.“

Davyďuk v posledných parlamentných voľbách kandidoval za liberálnu stranu Holos. Do parlamentu sa neprekrúžkoval.

V rozhovore hovorí aj:

  • prečo si myslí, že Rusko by sa malo rozpadnúť;
  • čo mu pred vojnou vraveli veľvyslanci dvoch európskych štátov a ako veľmi sa mýlili;
  • či sa obáva, že Zelenskyj urobí z Ukrajiny autokraciu;
  • či raz na Ukrajine budú vládnuť vojnoví hrdinovia.

Na Ukrajine mali byť na jeseň tohto roka voľby, no hlasovanie v čase vojny vyvoláva polemiku, keďže podľa niektorých expertov by to mohlo narušiť jednotu, ktorú krajina nevyhnutne potrebuje. Iní sa však obávajú autoritárskych tendencií Volodymyra Zelenského. Čo si myslíte vy?

Nápad usporiadať voľby počas vojny nepovažujem za šťastný a z histórie si nevybavujem žiadny podobný prípad. Voľby sú z definície o polarizácii spoločnosti, avšak my sme v tejto chvíli zjednotení a tak by to malo ostať.

Zelenskyj aj americký kongresman z Republikánskej strany Lindsey Graham povedali, že na voľbách sa musia zúčastniť aj vojaci. Ako presne by to však vyzeralo? Pripomeňme si, že Dwight Eisenhower v Spojených štátoch a Charles de Gaulle vo Francúzsku sa ako vojnoví hrdinovia stali prezidentmi. Lenže ak by sme usporiadali voľby teraz, naši vlastní hrdinovia by o túto možnosť prišli, pretože ešte stále bojujú. Čo presne by sme mali urobiť: povedať im, aby na pár mesiacov odišli z frontu, kampaňovali a potom sa vrátili späť na bojisko?

Takže nie, voľby v tejto chvíli nepovažujem za dobrý nápad, hoci chápem, prečo by ich u nás Západ rád videl. Myslím si však, že odpoveďou na hlavný problém našej demokracie nie sú voľby.

Čo tým myslíte?

Za hlavný problém považujem korupciu a za najdôležitejšiu odpoveď boj proti nej. Aj ľudia na Ukrajine sú frustrovaní, keď vidia, že niektorí predstavitelia sa naďalej obohacujú ešte aj v čase, keď sme vo vojne. Lenže ak zorganizujete voľby, tento problém neodstránite. Naopak, mohlo by sa stať, že nejaký skorumpovaný predstaviteľ by sa dostal k moci, zatiaľ čo hrdina s odtrhnutou končatinou bez možnosti kandidovať bude sedieť doma s tromi hrivnami vo vrecku.

Je tu ešte jeden aspekt: po začiatku vojny všetky televízne kanály začali vysielať spoločné spravodajstvo, ktoré je však de facto v Zelenského rukách. Jeho súperi by teda v tejto situácii nemali prístup k médiám, čo by išlo vyslovene proti princípu férových volieb.

Druhým problémom je nerovnosť medzi ukrajinskou vládou a parlamentom. Hoci v Európe je normálne, že parlamenty sú počas vojen pasívne, u nás už legislatívna moc pôsobí dojmom mŕtveho muža. Niekedy žartujeme, že náš parlament bol prvou obeťou ruskej vojny. Lenže spýtam sa opäť: čo by vyriešili voľby? Zelenskyj by mal rovnakú väčšinu a celý parlament by mal aj naďalej pod kontrolou on a druhý najdôležitejší človek v krajine.

Predpokladám, že narážate na Andrija Jermaka, ktorý je vedúcim kancelárie prezidenta.

Áno. Zelenskyj aj Jermak de facto vládnu parlamentu.

Čo teda hovoríte na obavy, že zo Zelenského sa môže stať autoritársky vládca?

Napriek všetkému si naďalej myslím, že ide do veľkej miery o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie