Denník N

Nedeľná nekázeň: Svätí proti totalite

Titus Zeman. foto - archív SDB
Titus Zeman. foto – archív SDB

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bol horúci letný deň tesne po poludní a brigádničky pri veľkom administratívnom centre kľačiačky vyšparovali spomedzi dlaždíc polosuchú trávu a iné zelinky. Spomienky mi premietli dva obrazy.

Prvý je Kniende Jude (Žid na kolenách), súčasť obrovského súsošia na námestí Helmuta Zilka pred viedenskou Albertinou. Nastupujúci fašistický režim umožnil svojim prívržencom, aby donútili židov umývať zubnými kefkami protifašistické nápisy na dlažbe.

Druhý je obraz tupej buzerácie, ktorou mocní všetkých čias ponižujú kohokoľvek. Karel Kryl napísal text piesne Stéblo pšenice v roku 1967, ale počuť sme ho mohli až po revolúcii ’89. Prvé verše naznačujú, čo sa bude diať ďalej: 

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kristina Križanová je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Nedeľná nekázeň

Komentáre

Teraz najčítanejšie