Majerský označil LGBTI+ ľudí za pliagu. Neskôr sa ospravedlnil, že nemyslel ľudí, ale ideológiu

Aktualizované o 20.40 – Nedeľné diskusie a tlačové besedy ukázali útoky na LGBTI+ ľudí a migrantov. Podpredsedovi Hlasu Tomášovi by neprekážala vláda s Ficom. Predsedovia Smeru a Hlasu predbehli v prieskume dôveryhodnosti prezidentku.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Predseda KDH Milan Majerský označil LGBTI+ ľudí za pliagu. Odpovedal tak pri otázkach divákov na konci relácie TV Markíza Na telo.
Vyvolal pobúrené reakcie viacerých politikov a aj LGBTI+ komunity.
Na otázku, či je pre Slovensko väčšia hrozba korupcia alebo LGBTI+, odpovedal: „Obidve sú nešťastím ktorejkoľvek krajiny, nielen Slovenska – aj korupcia, aj LGBTI. Sú to pliagy, ktoré ničia krajinu. Ktorúkoľvek.“
Keď sa ho moderátor Michal Kovačič opýtal, či označuje LGBTI+ ľudí za pliagu, nepoprel to. „Aj korupcia, aj LGBTI+ môžu zlikvidovať národ ako taký,“ povedal ešte Majerský.
Majerský vyvolal pobúrené reakcie. Na ospravedlnenie ho vyzvali podpredseda SaS Branislav Gröhling aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. „Povedať, že LGBTI+ komunita ničí krajinu rovnako ako korupcia, je absolútne neprijateľné,“ povedal Gröhling.
„Žiaden, absolútne žiaden politik si nesmie dovoliť nazývať akúkoľvek skupinu ľudí pliagou. Ani LGBTI+ ľudí, ani nikoho iného. Je to absolútne neakceptovateľné a očakávame od pána Majerského, že sa za toto vyjadrenie ospravedlní,“ vraví Šimečka.
Ozvali sa napríklad aj Miroslav Kollár z Demokratov či Ondrej Dostál z OKS, ktorý kandiduje za SaS. „Je to úplne cez čiaru a nehodné akéhokoľvek politika, ktorý sa chce považovať za demokratického,“ vraví Dostál.
„Pozývam vás do Teplárne. Rád by som vám osobne porozprával o tom, ako to dopadne, keď iných ľudí nazývate pliagou a nešťastím krajiny,“ napísal na Facebooku Roman Samotný, majiteľ podniku, v ktorom došlo k teroristickému útoku.
Majerského ospravedlnenie: Pliagou som nemyslel ľudí, ale ideológiu
Večer o pol deviatej sa potom Majerský na Facebooku ospravedlnil: „Mám úctu ku každému človeku, preto ma mrzí, ak bolo moje dnešné vyjadrenie zle pochopené. V odpovediach na divácke otázky som dnes na Markíze v rýchlosti použil nevhodné slová a je mi to ľúto.“ Napísal ešte, že má „celoživotne úctu ku každému človeku“.
„Pri zjednodušenej otázke, či je väčšou hrozbou korupcia alebo LGBTI+, som si v tom momente predstavil tému registrovaných partnerstiev, respektíve manželstiev, a pochopil som to tak, že k nej otázka smerovala,“ napísal ešte Majerský. Dodal, že v KDH nebudú súhlasiť s registrovanými partnerstvami.
„Keď som dnes použil slovo ‚nešťastie‘ či ‚pliaga‘, mal som na mysli ideológiu, vonkoncom nie konkrétnych ľudí. Toto nedorozumenie ma mrzí a ospravedlňujem sa, ak bolo nesprávne pochopené, respektíve ak som sa tým niekoho dotkol.“
Nedeľné politické diskusie a aj tlačové besedy ukazujú, že témami kampane budú zrejme aj migranti a útoky na LGBTI+ ľudí.
Ako sa hádali Danko a Kollár a ako si rozumejú pri „gender ideológii“
Nedeľné politické diskusie ešte ukázali, že Slovenská národná strana a Sme rodina majú sú od seba stále ďalej a mesiac pred voľbami nepôsobia ako strany, ktoré by mohli skončiť v jednej vládnej koalícii.