Denník N

Vedie kníhkupectvo v Humennom: Je to na tesno, ale robím, čo ma baví, hovorí Alexandra Harvanová

Alexandra Harvanová. Foto - archív A. H.
Alexandra Harvanová. Foto – archív A. H.

Alexandra Harvanová z kníhkupectva Na korze v Humennom vytvorila vyhľadávaný kultúrno-komunitný priestor s unikátnym štipendijným programom pre deti. Po piatich rokoch od založenia ho teraz sťahuje na novú adresu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Dobrý deň,“ prihovorí sa staršia pani do otvoreného okna. Prechádza centrom Humenného s dvoma malými deťmi, zrejme vnúčatami, keď v dokorán otvorenom okne malého kníhkupectva uvidí sedieť ženu. „Len sa vás chcem opýtať, minule ste tak krásne čítali detičkám, tento týždeň to daktorý deň nebude?“

„Áno, zajtra o 11:30, zastavte sa.“

„Výborne, prídeme. Ďakujeme pekne,“ vraví pani a odchádza.

Kníhkupkyňa Alexandra Harvanová dostáva takéto otázky na dennej báze. Jej kníhkupectvo Na korze totiž nie je len obyčajným obchodom, kde by od deviatej do sedemnástej predávala knihy. Naopak, vytvára v ňom bohatý program pre dospelých aj deti, vďaka čomu sa z neho stalo obľúbené miesto pre obyvateľov mesta.

„Baví ma pripravovať všetky tieto aktivity. Plním si tým svoj sen. Zároveň je pre mňa dôležité, aby to v Humennom kultúrne žilo,“ hovorí Harvanová.

Pôvodné priestory kníhkupectva Na korze, ktoré sa sťahuje na Námestie slobody 62 v Humennom. Foto – archív A. H.
Pôvodné priestory kníhkupectva Na korze. Foto – Archív A. H.
Alexandra Harvanová založila kníhkupectvo pred piatimi rokmi. Foto – archív A. H.
Okno otvorené do ulice lákalo na čítačky. Foto – archív A. H.

Okno do kultúry

Alexandra Harvanová vedie kníhkupectvo od roku 2018. Hoci nikdy predtým nemala ambíciu vytvoriť podobný priestor, k jeho založeniu prispeli viaceré faktory.

Tým prvým boli jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie