Denník N

Týždňový newsfilter: PS sa pochválilo voličom, ale niečo dôležité vynechalo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Vybrané opatrenia PS pôsobia dojmom, akoby Slovensku nehrozila vláda extrémistov. 2. Pellegrini, Fico, Danko, Uhrík sú najdôveryhodnejší. 3. Korčok chce byť prezidentom, môžu mu pomôcť parlamentné voľby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Vybrané opatrenia PS pôsobia dojmom, akoby Slovensku nehrozila vláda extrémistov

Progresívne Slovensko v sobotu zverejnilo svoj volebný program. Nazýva ho Plán pre budúcnosť. Má vyše 100 strán, ale strana ukázala vypichnutím niektorých tém, ktoré z nich považuje za kľúčové, respektíve také, ktorými sa chce uchádzať o voličov.

Sú medzi nimi naozaj dôležité, ale prekvapujúco chýbajú také, ako sú vláda zákona, ochrana demokracie a vymedzenie sa voči zločincovi v Kremli. Pritom verejne o nich predstavitelia strany bežne komunikujú, dávajú najavo, že si ich dôležitosť uvedomujú, ale v základnom dokumente sa dostali do úzadia. Možno si v PS myslia, že ich civilizačné ukotvenie je každému jasné, netreba ho neustále zdôrazňovať a opak je stratou času, ale to by bol odvážny predpoklad.

Samozrejme, volebné programy číta máloktorý volič. O výsledku volieb viac rozhoduje to, čo politici hovoria verejne, a niektoré strany ani programy nemajú. No keď sa už v PS rozhodli dať si na svojom záležať a voličom ponúkli výber toho podľa nich najdôležitejšieho či najzaujímavejšieho, ich výber je pozoruhodný.

Programový dokument PS sa začína tromi základnými prioritami. Sú nimi:

  • naštartovanie ekonomiky;
  • skvalitnenie slovenského zdravotníctva;
  • zmena celkovej spoločenskej atmosféry na Slovensku.

Ide o presne ten typ fráz, ktoré nemajú nikoho popudiť, ale ani nikoho nepresvedčia. Veď kto by už nechcel mať prosperujúce hospodárstvo, kvalitné zdravotníctvo a dobré vzťahy medzi ľuďmi? Chcú ich všetci, ale každý po svojom. Čo presne to znamená podľa Progresívneho Slovenska?

Desať hlavných sľubov. Aby nám uľahčilo pochopenie svojich zámerov, z rozsiahleho dokumentu vybralo desať konkrétnych opatrení, ktoré ponúka ako svoj vývesný štít („… ilustrujú a symbolizujú budúcnosť, akú pre Slovensko chceme. Sú to jasné ciele, ktoré zlepšia život ľudí a pomôžu krajine rásť“). Preto sa celkom prirodzene dajú považovať za hlavné volebné sľuby, respektíve oblasti hodné podľa PS väčšej pozornosti ako iné.

Hoci každému z týchto bodov samostatne ťažko niečo vyčítať alebo sa o nich dá aspoň seriózne diskutovať, spolu tvoria celok, z ktorého vynechali kľúčovú časť našej reality:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ivan Korčok

Milan Uhrík

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Progresívne Slovensko

Republika

Robert Fico

Smer

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie