Denník N

Ronaldo sa hneval, keď mu dal Transfermarkt nízku hodnotu. Potom si ich zablokoval

Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.

Realu by som nepredal ani vírus, vravel tréner Sir Alex Ferguson.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V histórii futbalu nikdy nebola žiadna rivalita na takej úrovni ako v rokoch 2009 až 2018, ktoré strávili Cristiano Ronaldo a Lionel Messi v jednej krajine.

Štatistiky pridáme v priebehu textu a budú dokazovať len jedno: svetový futbal nikdy nezažil dve také hviezdy, ktoré hrali na vrchole v rovnakom čase. A celé sa to začalo nahnevaným trénerom Manchestru United sirom Alexom Fergusonom.

Čo sa dočítate v texte:

  • Ako to vyzeralo na Ronaldovom predstavení v drese Realu?
  • Čo na vzájomnú rivalitu hovorili v tom čase Ronaldo a Messi?
  • Prečo sa dodnes vedie polemika, kto kúpil Ronalda do Realu Madrid?
  • Prečo Ferguson povedal, že by vedeniu Realu Madrid nepredal ani vírus?

Kto kúpil Ronalda?

Chuck Klosterman v knihe Deväťdesiate roky píše o jave podobajúcom sa kolektívnej strate pamäti v prípade, že nejaká udalosť zakryje inú, jej blízku. Ukázal to na prípade pádu dvojičiek v New Yorku v roku 2001. Z dôvodu tejto tragickej udalosti sme úplne vytesnili fakt, že v 90. rokoch sa odohral bombový útok na dvojičky, pri ktorom zomrelo sedem ľudí.

Podobný jav, hoci futbalový, sa teraz deje s prestupom Cristiana Ronalda. Šiesteho júla 2009 pripomínal madridský štadión Santiaga Bernabéu miesto konania rockového koncertu. Na tribúne sedelo 80-tisíc fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakali, kým príde Ronaldo.

Prestupová hodnota bola 90 miliónov eur, čo bola najvyššia čiastka, ktorú vynaložil futbalový klub za hráča. Len v ostatnom roku zaplatili kluby ako Chelsea či práve aj Real Madrid za jedného hráča 100 a viac miliónov. Pred takmer 15 rokmi to však nebola samozrejmosť a Ronaldov prestup bol obrovskou udalosťou.

No vzhľadom na to, akým úspešným hráčom sa Ronaldo v Reale Madrid stal, a aj vďaka nablýskanému predstaveniu onoho júlového dňa sa zabudlo, že ešte pár mesiacov predtým sir Alex Ferguson, vtedajší tréner Manchestru United, odmietal Portugalčana pustiť do Madridu, kam by podľa vlastných slov neposlal ani vírus.

Začalo sa to koncom mája v roku 2008, keď španielsky denník Marca uverejnil správu, že od ďalšej sezóny bude hrať Ronaldo v Reale Madrid. To mal 23 rokov, bol svetovou hviezdou a neskôr v tom roku získal aj Zlatú loptu pre najlepšieho svetového hráča.

Už o pár hodín neskôr však Ronaldo uspel vo finále Ligy majstrov a oznámil, že počas ďalšej sezóny ostane v Manchestri United. Rozzúrený Manchester sa sťažoval pri Medzinárodnej futbalovej únii (FIFA), že Real Madrid nedovolene dobiedza do Ronalda a snaží sa ho získať mimo oficiálnych kanálov. FIFA si nič zlé nevšimla.

„Na správanie Madridu si zvyknete. Čítal som komentáre Calderóna (Ramon Calderón bol vtedajším prezidentom Realu Madrid, pozn. red.) o tom, že otrokárstvo bolo zakázané už pred rokmi. Povedali to Frankovi (Francisco Franco bol fašistický generál, ktorý vládol v Španielsku v 40. a 50. rokoch 20. storočia a ktorý podporoval Real Madrid, pozn. red.)? Preboha, dajte mi s tým pokoj. Obrovské kluby s morálkou – ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie