Denník N

Čo by pacienti a lekári mali vedieť o odvykaní od benzodiazepínov

Ilustrácia - Deník N
Ilustrácia – Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Sharon Goldmanová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Keď mi môj všeobecný lekár v mesiacoch pred dôležitou operáciou v decembri 2021 a po nej predpisoval klonazepam na liečbu silnej úzkosti, netušila som, že vysadenie tohto lieku rovnako ako zolpidemu, ktorý som užívala viac než desať rokov, sa stane nočnou morou.

Najskôr som sa liek neúspešne snažila vysadiť sama a nebola som si istá tým, kam sa obrátiť. Online pátranie ma doviedlo k niekoľkým desivým a mätúcim týždňom v detoxikačných a rehabilitačných zariadeniach.

Napriek tomuto zásahu som stále trpela bezsennými nocami, búšením srdca, silným nepokojom a triaškami. Ukázalo sa však, že som aj tak patrila k tým šťastnejším – moje odvykanie mohlo byť nielen pocitovo mizerné, ale aj dlhodobé a život ohrozujúce.

V Spojených štátoch užíva benzodiazepíny, ako klonazepam, alprazolam (u nás známy ako Neurol alebo Xanax – pozn. red.) alebo diazepam, približne 30 miliónov dospelých ľudí. Berú ich na úzkosť, stres a s tým súvisiace duševné ochorenia.

Milióny ďalších užívajú na nespavosť sedatíva alebo hypnotiká – ako spomenutý zolpidem. Tieto lieky rovnako ako benzodiazepíny pôsobia na mozgový neurotransmiter nazývaný kyselina gama-aminomaslová, známy pod skratkou GABA.

Existuje však len malé povedomie o dôsledkoch odvykania od týchto liekov po dlhodobom užívaní alebo po užívaní vysokých dávok a aj o tom, ako to urobiť bezpečne.

Dokonca aj všeobecní lekári – ktorí v USA predpisujú polovicu receptov na benzodiazepíny – si často neuvedomujú, že vysadzovanie týchto liekov by malo byť pomalé a kontrolované.

„Veľká väčšina lekárov si nemyslí, že tieto lieky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie