Denník N

Bieloruský denník: Skutočne ovládajú bieloruskí agenti KGB Cichanovskú?

Ilustračné foto – Chris Yang/Unsplash
Ilustračné foto – Chris Yang/Unsplash

Štruktúra, okolo ktorej je veľa tajomstiev a mýtov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti (KGB) je jednou z Lukašenkových najzáhadnejších mocenských štruktúr. KGB býva označovaný za nástupcu sovietskej NKVD a aj štruktúru, ktorej agenti prenikli do vnútra bieloruskej opozície.

O KGB sa hovorí, že mnohí opoziční politici v Bielorusku vedú svoje politické kampane pod jej kontrolou. Zdá sa, že väčšina opozičných politikov rôznych čias bola obvinená z práce pre výbor. V niektorých prípadoch dokonca sami politici, novinári či aktivisti priznali, že im predstavitelia KGB ponúkli podpísanie zmluvy o spolupráci.

Takáto spolupráca sa spravidla ponúkala (a pravdepodobne aj naďalej ponúka) osobám, ktoré sú vo väzení. Niektorých z tých, ktorí takéto dokumenty podpísali, prepustili na slobodu a z krajiny odišli. Následne o takejto dohode povedali, že inak by sa z väzenia nedostali. A nie je ťažké im uveriť, pretože v záujme slobody a bezpečnosti môžete podpísať čokoľvek.

Skúsený bieloruský politik Zianon Pazňak, ktorý sa zúčastnil vôbec prvých prezidentských volieb v Bielorusku a prehral s Lukašenkom, rád nazýva všetkých okolo KGB (a niekedy aj ruskej FSB) agentmi. Podľa Pazňaka s KGB spolupracuje aj líderka demokratického Bieloruska Sviatlana Cichanovská.

Vo všeobecnosti sú obvinenia zo spolupráce s KGB v bieloruskom demokratickom prostredí považované za neslušné. Ide o niečo, čo sa nedá overiť, a dôkazová základňa sa dá ľahko vytvoriť pre každého. Ak s niečím nesúhlasíte alebo urobíte chybu, to všetko sa dá pripísať tomu, že „spolupracujete s KGB“.

Takýto postoj k obvineniam z práce pre špeciálne služby Bieloruska však vôbec neznamená, že medzi prodemokratickou časťou bieloruskej spoločnosti nie sú žiadni skutoční agenti. Určite áno, pretože práve to je prácou špeciálnych služieb. Infiltrovať sa do rôznych štruktúr, získavať informácie, ovplyvňovať rozhodovanie. Bolo by naivné si myslieť, že v bieloruskej opozícii takí ľudia nie sú. Avšak vzhľadom na to, že prácu pre KGB je takmer nemožné dokázať, takéto obvinenia sú v 99,99 % prípadov len tvrdeniami, na ktoré budú odpoveďou rovnako len tvrdenia. A takýto boj tvrdenia proti tvrdeniu k ničomu nepovedie. Pôjde jednoducho o vieru.

Po víťazstve nad diktatúrou a odtajnení archívov KGB sa s najväčšou pravdepodobnosťou dozvieme veľa zaujímavých faktov. Teraz sú to však všetko len špekulácie.

KGB zostáva stále jednou z najzáhadnejších štruktúr Lukašenka. Všetci hovoria o infiltrovaní ich agentov a zákerných výsluchoch zamestnancami. Skutočne patria medzi najvyškolenejších špecialistov režimu. Znamená to však, že Lukašenkov zločinecký režim sa vďaka nim udrží pri moci?

Samozrejme, že nie. Zmeny prídu a Bielorusi sa k nim približujú každým dňom.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Politickí väzni v Bielorusku

Podľa centra pre ľudské práva Viasna je v Bielorusku k 30. augustu 1496 politických väzňov. Aj keď vezmeme do úvahy, že ľudí pravidelne prepúšťajú po odpykaní nezákonných trestov, počet politických väzňov neklesá, ba dokonca stúpa. Lukašenkov režim pokračuje v každodenných represiách voči občanom Bieloruska.

A nesmieme zabúdať, že v Bielorusku je z politických dôvodov odsúdených niekoľkonásobne viac osôb než uznaných politických väzňov. To znamená, že tisíce ľudí nemôžu objať svojich blízkych len preto, lebo Lukašenko si chce udržať moc.

15 dní väzenia v Bielorusku za fotku s vlajkou Ukrajiny v Gruzínsku

Obyvateľ bieloruského mesta Navapolack dostal 15 dní väzenia za fotografiu z dovolenky z leta 2021. Muž bol v horách v Gruzínsku, kde sa odfotil na pozadí ukrajinskej a gruzínskej vlajky. Fotografia sa na sociálnych sieťach tohto muža objavila 8. augusta 2021 a potrestali ho za ňu v auguste 2023.

Áno, čítate správne. Bielorusa uväznili na 15 dní za fotku s vlajkou Ukrajiny v Gruzínsku. Odsúdili ho za demonštráciu, ale to, že fotka je už dva roky stará, bola zhotovená v inej krajine a vo všeobecnosti na nej nie sú žiadne zakázané symboly, nikoho nevyrušuje.

Uzatvoria Litva, Lotyšsko a Poľsko hranice s Bieloruskom alebo nie?

V pondelok vydali ministri vnútra Poľska, Litvy a Lotyšska spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadali, aby Lukašenko stiahol vojakov Vagnerovej skupiny z Bieloruska, odviedol migrantov z hraníc a poslal ich do rodných krajín. Predstavitelia krajín EÚ pohrozili, že v prípade ďalších kritických incidentov zo strany Bieloruska uzavrú hranice. Takýmito kritickými udalosťami môže byť použitie zbraní alebo prienik skupiny migrantov.

Hlavným posolstvom je, že Lukašenkov režim musí urobiť ústupky a podniknúť aktívne kroky na deeskaláciu situácie na hraniciach. V opačnom prípade bude Bielorusko izolované od krajín EÚ a cestné aj železničné priechody sa uzatvoria.

Súdny proces s bezpečnostným činiteľom zapojeným do zmiznutia Lukašenkových odporcov

Jurij Garavskij, bývalý príslušník bieloruských špeciálnych jednotiek SOBR, v roku 2019 priznal, že bol spojený so zmiznutím odporcov Alexandra Lukašenka. V septembri 2023 sa s týmto mužom začne súdny proces pod univerzálnou jurisdikciou. Podľa švajčiarskych zákonov mu za násilné zmiznutie osôb hrozí 1 až 20 rokov väzenia.

Sám bývalý príslušník SOBR priznal, že sa v roku 1999 podieľal na únose bývalého ministra vnútra Bieloruska Jurija Zacharenka, ako aj bývalého šéfa Ústrednej volebnej komisie Viktora Gončara a podnikateľa Anatolija Krasovského. Všetci traja Lukašenka kritizovali a postavili sa proti nemu. Oficiálne vyšetrovanie k ničomu neviedlo (a ani nemohlo, kým je Lukašenko pri moci). Nezávislí vyšetrovatelia a novinári dospeli k záveru, že Lukašenkových odporcov uniesli a zabili špeciálne jednotky SOBR.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie