Denník N

Cyklocesta z eurofondov a pod ňou štrk s vôňou rybaciny – o čo ide v kauze starostu Dolného Baru Bereczka

Cyklocesta pri Dolnom Bare. Foto - Napunk
Cyklocesta pri Dolnom Bare. Foto – Napunk

Táto cyklotrasa je trochu iná – sú za ňou zvláštne transakcie, osobné trenice a trestné oznámenie. Príbeh z Dolného Baru poukazuje na to, nad čím mnohí len mávnu rukou a povedia: nuž áno, takto to na Slovensku chodí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte v októbri 2022 obvinila starostu obce Dolný Bar Oskára Bereczka z pokusu o podvod pri eurofondovom projekte. Do povedomia širšej verejnosti sa starosta dostal, keď vyšlo najavo, že je známy bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Bereczk je teraz obvinený zo subvenčného podvodu a z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Starosta to označil za politickú kampaň, ktorá ho má očierniť. Redakcia Napunku má uznesenie polície o Bereczkovom obvinení.

Cesta bez konca

V centre kauzy je nie príliš nápadná cyklotrasa. Kľukatí sa severne od obce Dolný Bar krajinou Žitného ostrova smerom na Topoľníky a tam sa na území nikoho stratí v krajine. Oblasťou medzi Komárnom a Bratislavou prechádza veľa podobných ciest, keďže veľa samospráv dúfa, že cyklotrasy oživia miestny cestovný ruch.

V rokoch 2017 a 2018 Trnavský kraj považoval budovanie cyklotrás za prioritu a snažil sa takýmto spôsobom spojiť mnohé obce. Výstavba bola z 95 percent financovaná z nenávratnej podpory Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), päť percent hradil kraj z vlastných zdrojov. Európske peniaze prichádzali na ministerstvo pôdohospodárstva a to ich rozdeľovalo s pomocou krajov – program neskôr prevzalo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

V sieti cyklotrás nechcel chýbať ani Dolný Bar, a tak sa začala výstavba plánovanej 8-kilometrovej cesty medzi Dolným Barom a Topoľníkmi, ktorá mala byť pomenovaná po Rolandovi Zsoldosovi, niekdajšom starostovi obce Trhová Hradská.

Foto – Napunk

Štrk z rybníka

Na úsek s dĺžkou 3,6 kilometra, ktorý sa tiahne na pravostrannej hrádzi kanála Gabčíkovo – Topoľníky, schválil IROP maximálnu možnú sumu 757-tisíc eur, spoluúčasť predstavovala takmer 40-tisíc eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Doprava

Kauza Gorila

Slovensko

Teraz najčítanejšie