Denník N

Týždeň v zdraví: Ako stav po alkohole súvisí s úzkostnými a depresívnymi stavmi? Poznáte dôležité fakty o Crohnovej chorobe? Čo znamená, keď je človek asexuál?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • ktoré faktory a biologicko-fyziologické mechanizmy môžu za to, že sa po konzumácii alkoholu cítime pod psa nielen fyzicky, ale aj duševne;
  • prečo si Crohnova choroba zaslúži našu pozornosť;
  • či asexualita znamená vzdanie sa sexu.

Cítite sa na druhý deň po užití alkoholu mizerne? Niet sa čo čudovať, s odbúravaním alkoholu súvisí aj úzkosť a depresia

Každý, kto niekedy okúsil alkohol vo väčšom ako v minimálnom množstve, zažil, aké je to „deň po“. Ľudský organizmus sa z ataku alkoholu pomerne ťažko a aj bolestivo spamätáva a okrem fyzických príznakov je nám biedne aj na duši. Prečo je to tak?

Zamysleli sa nad tým aj vedci a prišli so zaujímavými zisteniami. Teda okrem jasného faktu, že ak sa niekto cíti fyzicky zle, nemôže sa usmievať na svet ako lečo a je úplne jedno, čo je príčinou jeho mizerného stavu.

Na stav po konzumácii alkoholu sa môžeme zadívať z rôznych uhlov pohľadu. Ak alkohol budeme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie