Denník N

Posledná šanca na extra kilometre, ťažký tréning bežte 14 dní pred štartom. Návod, čo robiť mesiac pred maratónom

Štart MMM v roku 2018. Foto – TASR
Štart MMM v roku 2018. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bežci dobre poznajú frázu o tom, ako v posledných dňoch pred pretekmi už nič nenatrénujú, stále však stíhajú veľa pokaziť. Vzťahuje sa hlavne na posledný týždeň, keď sa odporúča oddychovať, nie dobiehať zameškané či experimentovať s novými tréningovými metódami.

Ako ale využiť posledné dni pred štartom, ak do výstrelu zostáva ešte mesiac?

Práve štyri týždne nás delia od najpopulárnejšieho slovenského bežeckého podujatia v Košiciach, na ktoré sa chystajú tisícky bežcov. Ak k nim patríte, potom pre vás platí, že ešte stále máte čas na absolvovanie dôležitých tréningových kilometrov či na úpravu životosprávy tak, aby bol pocit z pretekania čo najpríjemnejší.

Dokonca by sa dalo povedať, že teraz prichádzajú kľúčové dni prípravy. A platí to aj v prípade, ak sa na Medzinárodnom maratóne mieru chystáte „len” na polmaratónsku trať.

V texte vysvetľujeme, ako by mal vyzerať mesiac pred maratónom, aké tréningy absolvujú vrcholoví bežci a aké stravovanie a životospráva pomôžu k lepšiemu výkonu. Posledný ťažký tréning absolvujte 14 dní pred maratónom.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Vyššia únava zvyčajne nie je v bežeckom tréningu optimálnym javom, existujú však výnimky, keď je očakávaná, dokonca až žiaduca. A patrí k nim práve obdobie štyri týždne pred štartom maratónu.

Aj pre skúsených bežcov platí, že maratónska príprava by mala trvať minimálne tri mesiace, a ak je nastavená správne, práve v tomto čase by mala vrcholiť. Vyššia únava je preto prirodzená a netreba sa jej zľaknúť. Naopak, treba vydržať, je tu totiž záverečný náročný týždeň.

Obdobie štyri týždne pred maratónom je podľa bežeckých poučiek posledným, keď je priestor na plnohodnotný tréningový režim s vyššou intenzitou aj väčším objemom kilometrov.

V prípade výkonnostných a vrcholových bežcov nie je výnimkou, že práve týždeň, ktorý sa začína 28 dní pred štartom maratónu, patrí k najťažším na vynaložené úsilie aj na počet kilometrov. Po ňom už tréningová záťaž klesá.

Konkrétne zloženie tréningového plánu je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie