Denník N

Nie som hrobárom bratislavského futbalu, vraví Kmotrík starší. Syn sa vrátil kvôli práci s UEFA

Ivan Kmotrík starší. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ivan Kmotrík starší. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ivan Kmotrík st. vstúpil do slovenského futbalu už pred 30 rokmi. Najprv do Slovana, potom financoval Petržalku a tento rok uplynulo 15 rokov, odkedy je naspäť v Slovane.

Pri tejto príležitosti vám prinášame príbeh futbalového Slovana v rukách slovenského podnikateľa.

Najslávnejší slovenský klub pod jeho vlastníctvom prešiel rôznymi obdobiami a sprevádza ho viacero nepríjemností. Slovan si však od Kmotríkovho príchodu zahral šesťkrát aj v skupine európskych pohárov. Aktuálne je jeho generálnym riaditeľom syn Ivan Kmotrík ml., ktorý však z klubu vlani odišiel a vzápätí sa doň vrátil.

Výraznú kapitolu predstavuje aj rekonštrukcia starého Tehelného poľa, ktorej financovaním sa momentálne zaoberá Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu.

Slovan získal s Kmotríkom deväť ligových titulov, z toho triumfoval v posledných piatich sezónach. Množstvo titulov však sprevádzajú aj kontroverzie.

Nie za všetky môže Kmotrík. Veľké výtržnosti po priateľskom zápase s Neapolom, delobuch v sektore hostí alebo bitky s trnavskými ultras fanúšikmi však výrazne zatieňujú úspechy na športovom poli a navždy zostanú späté s érou Kmotríkovcov v Slovane.

Z Petržalky do Slovana

Kmotrík st. investorsky vstúpil do Slovana v roku 2008 po pôsobení v Petržalke.

„Investovali sme 70 – 80 miliónov korún, postavili sme nové tribúny. Robili sme dobré veci pre klub a mestskú časť. A odpoveď? Keď sme dostavali tribúnu, dostali sme pokutu od miestneho úradu, že nemáme dostatok záchodov. Mali sme jednorazové záchody, na čo nám povedali, že je potrebných 17, kým my sme mali asi 15 či 16. S detskou márnomyseľnosťou som si povedal, že my sa vám staráme o deti, aby športovali a nedrogovali v pivniciach, a vy nám dáte takúto pokutu? Tak sme premenovali klub na Artmedia, čo by som možno už dnes neurobil, povzniesol by som sa,“ hovorí teraz v rozhovore pre Denník N.

V tomto období treba hľadať reálne Kmotríkove začiatky ako majiteľa futbalového klubu. A s Petržalkou bol naozaj úspešný, veď klub hral dôstojne v skupine Ligy majstrov s Interom Miláno, FC Porto a Glasgowom Rangers.

Najväčšie úspechy Artmedie Petržalka sú spojené s trénerom Vladimírom Weissom, ktorý klub trénoval v dvoch obdobiach. Foto – TASR

Z Petržalky napriek tomu časom odišiel.

„Po 11. septembri sa sprísnili pravidlá a UEFA nám nedovolila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

Rozhovory

ŠK Slovan Bratislava

Slovan pod Kmotríkovcami

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie