Denník N

V KDH sa Majerského po výroku o pliage LGBTI zastávajú. Hovoria, že nie je veľký rečník

Milan Majerský. Foto - TASR
Milan Majerský. Foto – TASR

Ivan Šimko hovorí, že prijme vážne politické rozhodnutie. František Mikloško vraví, že Milan Majerský si zrejme pomýlil kontext a aj minulosť podľa neho ukázala, že KDH je schopné vládnuť aj s názorovými oponentmi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Korupcia a LGBTI sú pliagy, ktoré ničia krajinu, povedal v nedeľu v relácii Na telo predseda KDH Milan Majerský. Za tieto slová ho ostro kritizovali viacerí politici, aktivisti či osobnosti. Majerský sa za výrok ešte v ten deň na Facebooku ospravedlnil.

Vyhlásil, že v rýchlosti použil nevhodné slová. „Keď som dnes použil slovo ‚nešťastie‘ či ‚pliaga‘, mal som na mysli ideológiu, vonkoncom nie konkrétnych ľudí. Toto nedorozumenie ma mrzí a ospravedlňujem sa, ak bolo nesprávne pochopené, respektíve ak som sa tým niekoho dotkol,“ bránil sa niekoľko hodín po výroku.

V reakcii na slová predsedu Milana Majerského zasadalo v pondelok predsedníctvo hnutia. Ani v utorok však nebol známy výsledok rokovania predsedníctva.

Exminister vnútra úradníckej vlády Ivan Šimko, ktorý si po vstupe do vlády pozastavil členstvo v KDH, avizoval po Majerského slovách, že „musím prijať pre seba vážne politické rozhodnutie“, a zobral si naň niekoľko dní.

Europoslanec KDH Ivan Štefanec zasa očakáva od predsedu detailnejšie vysvetlenie dovnútra strany.

Oslovili sme viacerých ďalších členov KDH a kandidátov v parlamentných voľbách vrátane Františka Mikloška, exministra školstva Jána Horeckého či bývalého člena vedenia strany Júliusa Brocku – a pýtali sme sa, ako vnímajú Majerského slová a jeho ospravedlnenie.

KDH momentálne bojuje o návrat do parlamentu po dvoch volebných obdobiach mimo vysokej politiky. V prieskumoch sa v posledných mesiacoch pohybuje v zóne ohrozenia a parlament nemá istý.

Viacerí členovia KDH či kandidáti za stranu označili Majerského vyjadrenie za nešťastné, no oslovení tvrdia, že im jeho následné vysvetlenie stačilo. Hovoria, že je tolerantný človek a vyjadrenie je skôr výsledkom jeho neobratnosti v komunikácii.

Je to pritom už najmenej tretíkrát, čo sa predseda KDH ospravedlňuje alebo koriguje svoje verejné tvrdenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ján Horecký

KDH

LGBTI+

Milan Majerský

Slovensko

Teraz najčítanejšie