Denník N

Dresy s písmenom Z, podpora „statočných bojovníkov” aj sankcie IIHF. Začala sa nová sezóna ruskej KHL

V piatok odštartovala aj so siedmimi slovenskými hokejistami nová sezóna ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL).

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nový ročník KHL so sebou ihneď v úvode priniesol ďalší dôkaz o tom, že Kremeľ využíva ruskú hokejovú ligu na propagandistické účely.

V piatok pred otváracím zápasom sezóny medzi CSKA Moskva a Ak Bars Kazaň totiž hokejisti moskovského klubu nastúpili na predzápasové rozkorčuľovanie v dresoch s písmenom Z, ktoré symbolizuje podporu ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine.

Internetový web Ukrajinská pravda zároveň informoval o tom, že okrem písmena Z sa na dresoch, ktoré mali na sebe oblečené hráči CSKA Moskva, nachádzal aj symbol ruských polovojenských jednotiek bojujúcich na Ukrajine.

Konkrétne ide o polovojenskú jednotku s názvom Española, ktorú založili ruskí futbaloví chuligáni. Na jej čele navyše stoja práve fanúšikovia CSKA Moskva.

Podľa portálu Moscow Times medzi najznámejších členov jednotky Española patrí bojovník bojových umení Michail Turkanov, ktorý je známy svojimi tetovaniami s hákovým krížom či s inými nacistickými symbolmi.

Samotný moskovský klub sa za otvorenú podporu ruskej invázie na Ukrajine vôbec neskrýva. Práve naopak. Vo vyhlásení CSKA sa píše:

„Gesto pred zápasom bolo venované statočným bojovníkom z vojenskej organizácie Española, ktorí nezištne bránia našu vlasť na najhorúcejších miestach frontu, sú ochotní obetovať svoje zdravie a riskujú svoje životy. Española je jedinečná jednotka, ktorá spája športových fanúšikov z celého Ruska.“

Portál Ukrajinská pravda upozornil aj na to, že úvodné buly zápasu medzi CSKA Moskva a Ak Bars Kazaň vhodil práve šéf polovojenskej jednotky Española Stanislav Orlov, ktorého prezývajú Španiel.

Športový web ESPN upozorňuje, že CSKA, ktorého názov v preklade znamená Centrálny športový klub armády, bol založený ako hokejový tím sovietskej armády ešte v roku 1946 a dodnes má tradične silné väzby na ruskú armádu. Jeho vlastníkom je navyše ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť.

IIHF potrestala klub CSKA Moskva

V rámci otváracieho zápasu novej sezóny KHL medzi CSKA Moskva a Ak Bars Kazaň sa veľká pozornosť sústredila aj na Ivana Fedotova, ktorý je mnohými expertmi považovaný za najlepšieho brankára mimo NHL.

Fedotov má za sebou veľmi zaujímavý príbeh.

Rodáka z Fínska ešte v roku 2015 draftovala v 7. kole Philadelphia Flyers. Fedotov však zostal hrať v KHL.

Mimoriadne úspešná preňho bola špeciálne sezóna 2021/22, keď v drese CSKA Moskva vyhral Gagarinov pohár a s Ruským olympijským výborom vybojoval na olympiáde v Pekingu strieborné medaily.

Minulý rok v máji Fedotov napokon po veľkých úspechoch podpísal ročný kontrakt s Philadelphiou a bol pripravený presťahovať sa do Spojených štátov a zahrať si v najlepšej hokejovej lige sveta. Celý jeho plán však veľmi rýchlo stroskotal.

Začiatkom júla minulého roka ho totiž zadržala ruská

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

KHL

NHL

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie