Denník N

Rodičia vyťahujú legálne drogy deťom z tašiek, v septembri sa to ešte zhorší, varuje psychológ Huštaty

Produkty z automatu dostupné bez overenia veku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Produkty z automatu dostupné bez overenia veku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Produkty s látkou HHC-P, ktorá má podobné účinky ako marihuana, si bez overenia veku v automatoch kupujú aj mladiství. Viacerí vravia, že si nimi liečia psychické problémy. Podľa psychológa Mariána Huštatyho ich látka naopak zhoršuje a v ambulancii mu pribúdajú detskí pacienti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Pravidelne si kupujem elektronické perá v automate v Bratislave. Uvoľňujú moje úzkosti,“ hovorí 17-ročná Veronika, ktorá užíva voľne dostupné a legálne produkty s obsahom psychoaktívnej látky HHC-P.

Klinický psychológ Marián Huštaty však upozorňuje, že aj keď v stave intoxikácie príznaky úzkosti naozaj pominú, po vytriezvení sa potom často ešte prehĺbia. „Evidujeme viac pacientov, ktorých psychické poruchy už v minulosti boli preliečené, no po užívaní THC alebo HHC-P sa znova objavili.“

Látka HHC-P je na Slovensku povolená napriek tomu, že má podobné účinky ako zákonom zakázané THC v marihuane. O predaji produktov, ktoré ju obsahujú, sme písali v polovici augusta. Dostupné sú v automatoch v nákupných centrách a dali sa získať bez overenia veku. V článku sme zverejnili aj príbeh 15-ročných chlapcov, ktorí produkty vyskúšali. Zvracali, boli slabí a dlho spali.

Zďaleka nejde o ojedinelý prípad. „Len v našej ambulancii sme zaznamenali osem pacientov užívajúcich HHC-P od začiatku roka. Ani jeden nemal viac ako 18 rokov – všetko to boli mladiství. Látka je lacnejšia a ľahšie dostupná ako marihuana. Navyše pre deti je to trendová záležitosť,” hovorí Huštaty, ktorý má ambulanciu na Poliklinike Tehelná v Bratislave.

Na text zareagovalo aj ministerstvo zdravotníctva vyjadrením, že sa bude snažiť zaradiť tieto látky medzi zakázané. Legislatívne konanie sa začne najskôr koncom tohto roka a pôjde o zdĺhavý proces. Tínedžeri si tak ďalej môžu bez problémov kúpiť legálne drogy v automatoch na celom Slovensku. Obchodné centrá ako Aupark, Centrál alebo Bory Mall, v ktorých sú automaty umiestnené, na konkrétne otázky o ich fungovaní a umiestnení neodpovedajú a ďalej takto ponúkajú pre mladých ľudí rizikové produkty. Tie sú ľahko dostupné aj online.

Psychológ Huštaty počas rozhovoru zo stola vytiahol niekoľko strán textu, na ktorom fixkou zvýraznil pasáže o poruchách príjmu potravy či o Parkinsonovej chorobe. Išlo o informácie z webov, ktoré predávajú HHC-P a CBD produkty. Za najnebezpečnejšie považuje, že predajcovia vydávajú tieto výrobky za liečivá, ktoré majú pomáhať pri najrôznejších chorobách.

A veria tomu aj mladí užívatelia HHC-P, ktorí aj takto vysvetľujú, prečo si produkty kupujú.

Mladí chcú drogou vyliečiť úzkosti

„HHC-P som vyskúšal pár rokov dozadu zo zvedavosti. Prekvapilo ma,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekriminalizácia marihuany

Slovensko

Teraz najčítanejšie